Kalistenika

Kalistenika jest dyscypliną sportu, która wykorzystuje ciężar ciała ćwiczącego, eliminując konieczność zakupu drogich artykułów i akcesoriów. Poznanie techniki wykonywania różnych ćwiczeń pozwala bardzo efektywnie trenować nawet w domu, nie wydając pieniędzy na swoją aktywność.

W jaki sposób ćwiczyć?

Istnieje sześć podstawowych ćwiczeń, które można wykonywać na niezliczone sposoby, wprowadzając do nich modyfikacje i dostosowując do potrzeb oraz możliwości osoby trenującej. to przysiady, mostki, pompki, podciągnięcia na drążku, dźwignięcia nóg oraz pompki podczas stania na rękach, co stanowi jednak stanowczo wyższy poziom zaawansowania. Siłą kalisteniki jest możliwość dokonywania wielu modyfikacji w planie treningowym oraz w wykonywanych ćwiczeniach. Kalistenika przypomina pod wieloma względami trenowanie na siłowni. Nie należy skupiać się na jednej partii mięśni, tylko harmonijnie rozwijać wszystkie, dbając o zróżnicowanie planu treningowego.

W jaki sposób dostosować ćwiczenia do swoich potrzeb?

Każde z podstawowych ćwiczeń w kalistenice ma różne poziomy trudności. Przykładowe pompki można rozpocząć od pompek damskich, następnie przejść do ich tradycyjnej formy, a na wyższych poziomach zaawansowania wykonywać je na jednej tylko ręce lub stojąc na rekach. Podciągnięcia na drążku dla początkujących zastępuje zginanie kolan. Warto inspirować się gotowymi planami treningowymi z internetu lub poprosić na początek o pomoc instruktora który dopilnuje, by technika wykonywania ćwiczeń była poprawna.

Czy warto uprawiać kalistenikę?

Za kalisteniką przemawiają niezwykle niskie koszty. Konieczny jest jedynie wygodny strój sportowy, trochę miejsca, czasami drążek do podciągania. Nie trzeba kupować karnetu na siłownię i wychodzić z domu, by ćwiczyć. Jednak takie rozwiązanie ma i wady – przede wszystkim jest to brak dostępu do profesjonalnych porad trenera i brak wsparcia oraz motywacji ze strony innych. Wbrew pozorom, niewiele osób jest w stanie samotnie utrzymać motywację do rozpoczętych ćwiczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]