Jak zbudować sześciopak

Płaski, idealny brzuch z ładnie wyrzeźbionymi mięśniami to marzenie każdego mężczyzny. Nie ma w tym niczego dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę, że prezentuje się on po prostu ładnie i przykuwa damskie spojrzenia na plaży czy basenie. Dodatkowo dobrze świadczy o kondycji, wysportowaniu i o tym, jak mężczyzna dba o siebie. Zatem, czy można go wypracować w domu?

Kilka słów o mięśniach brzucha

Aby wiedzieć, jak zbudować wymarzony sześciopak, na początek warto zastanowić się, jakie dokładnie mięśnie mamy w brzuchu i jak one właściwie pracują. Przede wszystkim musimy je więc podzielić na dwie grupy: przednio-boczne (mięsień skośny zewnętrzny i wewnętrzny, a także mięsień prosty, poprzeczny i piramidowy.) i tylne (mięsień czworoboczny lędźwi oraz mięśnie międzypoprzeczne bocznych lędźwi). Najważniejszy dla osób, które chcą zbudować swój sześciopak, jest mięsień prosty brzucha.

Oprócz tego, że sześciopak wygląda efektownie, mięśnie brzucha warto ćwiczyć również ze względu na liczne funkcje, które pełnią. Odpowiadają między innymi za naszą sylwetkę i ruchomość tułowia. Jednocześnie chronią narządy wewnętrzne przed obrażeniami. Wpływają na jakość procesu oddychania, na funkcjonowanie układu pokarmowego, a także na prawidłową pracę dźwigacza jąder.

Czy można uzyskać sześciopak w domu?

Skoro wiesz już, jak ważne jest ćwiczenie mięśni brzucha, z pewnością chciałbyś zabrać się za nie od razu. O ile byłoby to łatwe, gdybyś akurat czytał na siłowni, o tyle w domu pewnie zadajesz sobie pytanie: ale jak to zrobić?

Na szczęście nawet w domowym zaciszu uzyskanie idealnego kształtu brzucha jest możliwe. Trening domowy, podobnie jak ten na fitnessie, powinien obejmować wszystkie partie brzucha i składać się z tego samego lub podobnego zestawu ćwiczeń, co na siłowni. Warto przy tym już wcześniej wyposażyć swój dom w odpowiednie akcesoria, które pomogą w osiągnięciu celu, takie jak mata do treningu, roller, gumy i temu podobne. Dodatkowo należy wybrać do ćwiczeń pokój spokojny, mało uczęszczany, aby możliwe było wykonanie wszystkich kroków bez osób przeszkadzających.

O czym warto pamiętać?

Trening mięśni brzucha, jak każdy trening, nie powinien być przesadzony. Jeśli przeciążysz podczas jednego treningu mięśnie, z pewnością nie wyjdzie ci to na zdrowie. Dlatego powinieneś zabierać się do niego pomału, dawkując sobie ilość i intensywność ćwiczeń tak, aby było dostosowane do twoich możliwości. Zapewnij sobie także czas na regenerację, która uchroni cię przed kontuzją.

Zaczynając treningi, zawsze jako pierwszą wykonaj rozgrzewkę, a dopiero potem przejdź do ćwiczeń na konkretne partie mięśni. Nie zapomnij także o tym, iż najważniejsza jest prawidłowa postawa podczas każdego ćwiczenia oraz poprawne wykonanie techniczne – to one przesądzą o twoim sukcesie.

Zastanawiasz się pewnie jeszcze, na jakie ćwiczenia powinieneś zdecydować się w domu? Naszym zdaniem na mięśnie brzucha najlepsze będą między innymi V-up, L-sit, AB Roller

Hollow Body, różne warianty deski oraz przyciąganie kolan do mostka w zwisie na drążku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]