Grzybica paznokci stóp to dość często spotykana dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Łatwa w rozpoznaniu, ale dość trudna w leczeniu wymaga konsultacji z lekarzem podologiem, który jako jedyny może przeprowadzić skuteczną terapię. Jak postępować w przypadku grzybicy paznokci?
Czym jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci, to jak sama nazwa wskazuje zakażenie grzybami: drożdżakami, pleśniowcami lub dermatofitami. Najczęściej jest ona konsekwencją grzybicy stóp i występuje jednocześnie z zakażeniem skóry. Zmiany pojawiają się na pojedynczym paznokciu lub obejmują kilka płytek. Nieleczone mogą rozprzestrzenić się na wszystkie paznokcie. Grzybica paznokci to choroba występująca niezwykle często, szacuje się, że choruje na nią co piąta osoba. W polskim klimacie do zakażenia najczęściej dochodzi na basenach i w saunach.
Przyczyny grzybicy stóp
Grzybicę mogą wywołać różne czynniki. Jej rozwojowi szczególnie sprzyja niska odporność. Do rozwoju choroby może dojść z powodu:
– złej higieny,
– niewłaściwej pielęgnacji,
– noszenia źle dopasowanego obuwia,
– nadmiernej potliwości stóp,
– noszenia czyjegoś obuwia lub używanie wspólnych przyborów toaletowych,
– otyłości,
– cukrzycy,
– osłabienia płytki paznokci np. częstym jej malowaniem.
Jak leczyć grzybicę stóp?
Grzybica stóp to choroba, która wymaga konsultacji z lekarzem. Po stwierdzeniu niepokojących objawów, takich jak żółtawa, rogowaciejąca płytka paznokcia, należy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym (adres najbliższego wyszukamy na podolodzy.pl). Podolog, czyli specjalista od leczenia chorób stóp, zajmie się diagnozą oraz przeprowadzi terapię, która sprawi, że stopy szybko wrócą do dobrej kondycji. Podolog przepisze odpowiednie leki oraz doradzi pacjentowi, jak postępować, żeby uniknąć nawrotu choroby w przyszłości. Tylko leki przepisane przez podologa mogą całkowicie wyleczyć grzybicę paznokci – konieczne jest bowiem nie tylko usunięcie objawów choroby, ale zwalczenie grzybów odpowiedzialnych za ich powstawanie.