Dieta dla biegacza - jak się odżywiać i suplementować?

Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem. Nic dziwnego – to jeden z najlepszych typów wysiłku, jaki możemy zafundować naszego organizmowi. Warto skupić się nie tylko na wybraniu odpowiednich butów czy stroju, ale także na połączeniu sportu z prawidłowo dobraną dietą. Jej rodzaj zmienia się w zależności od tego, jak intensywnie zamierza się trenować i jaki ma być cel odbywanych treningów.

O co chodzi w diecie?

To absolutnie nie wyrzeczenia. Chodzi o to, by dobierać składniki odżywcze w posiłkach w odpowiednich ilościach i proporcjach. Takie zadanie jest o wiele trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż proste zapewnianie sobie białka. Zapotrzebowanie na białko rośnie wraz z intensywnością trenowania, ponieważ proteiny zabezpieczają przed kontuzjami i dają mięśniom siłę do wytężonej pracy. Biało zawierają mięso drobiowe i ryby, a także jaja kurze. Są też jednak rośliny o bardzo wysokiej zawartości przyswajalnego białka, przede wszystkim strączkowe – ciecierzyca, soczewica, groch.

Czym uzupełniać dietę?

Biało to nie wszystko, jeśli chce się osiągnąć sukces w sporcie, zdrową sylwetkę i świetne samopoczucie. Dieta powinna być bogata w orzechy, nasiona oraz warzywa i owoce, które dostarczają cukru, witamin i błonnika. Dbanie o kondycję powinno być kompleksowe i nie skupiać się jedynie na podnoszeniu osiągnięć. Warto stale pamiętać, że organizm jest złożonym, wymagającym mechanizmem. Artykuły spożywcze bogate w proteiny to nie wszystko. Przeciwnie, poleganie jedynie na białku z zaniedbaniem na przykład witamin D oraz E prowadzi do pogorszenia zdrowia.

Kiedy i jak suplementować?

Dla osób stale uprawiających wysiłkowy sport, jakim jest bieganie, korzystne może okazać się przyjmowanie odpowiednich suplementów, pozyskanych ze sprawdzonych źródeł. Jeśli bieganie ma charakter rekreacyjny, można całkowicie pominąć ten element, jednak na długi maraton o wiele wygodniej jest zapakować niewielką objętościowo białkową odżywkę, niż cały, zbilansowany i odpowiednio dobrany posiłek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]