Kinesiotaping (nie kinezyterapia) to działania, w których ciało okleja się specjalnymi plastrami. Może być to rehabilitacja, która łagodzi ból lub czynności zapobiegające różnym kontuzjom. Dlatego też kinesiotaping jest popularna nie tylko wśród chorych, ale i sportowców. Poza tym mogą one pomóc złagodzić ból kręgosłupa, poprawić krążenie czy też zapobiec skurczom łydek.
Plastry kinesiotaping zrobione są z bawełny i kleju akrylowego. Ich grubość i ciężar zbliżony jest do grubości i ciężaru skóry, a do tego są dobrze rozciągliwe. Ponadto są wodoodporne i przepuszczają powietrze. Plastry te można nosić od kilku dni do kilku tygodni albo do momentu odklejenia się plastra od skóry.
Na czym polega kinesiotaping?
Taśmy kinezjologiczne nakleja się na skórę i one delikatnie ją unoszą, a przez to zwiększają przestrzeń, która się tworzy między skórą a mięśniami i to jest właśnie najważniejsze w działaniu tych taśm. Plaster, który jest odpowiednio naklejony będzie redukował napięcie na receptory skórne, ale też wpłynie na mniejsze odczuwanie bólu.
Wskazania do stosowania kinesiotapingu
Plastry kinesiotaping, czyli plastry przeciwbólowe, można stosować w celu leczenia:
- bólu – pourazowego, który powstał w wyniku kontuzji albo wypadku; zespołów bólowych kręgosłupa; bólu reumatycznego i bólu po operacjach,
- nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśni – plastry rozluźniają je, odciążają i normalizują ich napięcie,
- zapobieganiu kontuzjom – ponieważ ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi, ale też są odpowiedzialne za stabilizowanie stawów,
- skurczów,
- problemów z krążeniem – gdyż wspomagają odprowadzanie limfy, a przez to poprawiają krążenie,
- zmarszczek – ponieważ zapobiegają powstawaniu zmarszczek,
- rozstępów – mogą pomóc kobiecie w ciąży zapobiec rozstępom.
Czy taśma kinezjologiczna działa?
Plaster będzie działał, jeżeli zostanie odpowiednio przyklejony. Po naklejeniu i po powrocie do pozycji neutralnej na plastrze powinny pojawić się fałdki, a dzięki nim plaster będzie mógł delikatnie unosić skórę właściwą nad powięzią. Dobrze naklejony plaster będzie aktywował przepływ limfy, a dzięki temu będzie wspomagał wchłanianie krwiaków, obrzęków, zastoin, a także może zmniejszyć stany zapalne. Poza tym zmniejsza lub redukuje ból poprzez działanie na receptory bólu, a także aktywację endogennego systemu znieczulania. Ponad to koryguje ustawienie oraz pracę stawów, a do tego wspomaga pracę mięśni i dzięki temu ułatwia wykonywanie ruchów.
Zobacz także: Co może pomóc w trakcie rehabilitacji? – 5 przydatnych sprzętów