Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo ryzykowny jest seks bez zabezpieczenia, ale i tak się na niego decydują. Czasami może nie być żadnych negatywnych skutków, a innym razem może to być niechciana ciąża albo choroba przenoszona drogą płciową. Dlatego też nagła antykoncepcja będzie wtedy bardzo pomocna!

Kiedy przydarza się przypadkowy seks, na pewno nie wolno wpadać w panikę, ale warto usiąść i na spokojnie przemyśleć ewentualne konsekwencje i zdecydować się na jedną z możliwości, jakie istnieją po seksie bez zabezpieczenia. Niektórzy specjalnie rezygnują z różnych metod antykoncepcji, a inni po prostu o niej zapominają. Nagła antykoncepcja pomaga uniknąć niechcianej ciąży.

Najpierw oddaj mocz

Po takim przygodnym seksie bez zabezpieczeń warto od razu udać się do łazienki i oddać mocz. Jeśli się to zrobi szybciej, to tym lepiej. Są badania, które dowodzą, że poprzez skorzystanie z toalety zaraz po stosunku, można uniknąć niektórych chorób, które są przenoszone drogą płciową. Razem z moczem można wydalić bakterie i wirusy na zewnątrz. Najbardziej narażone są kobiety, które mają obniżoną odporność oraz mikrouszkodzenia skóry.

Doustny lek antykoncepcyjny

Jeśli kobieta nie stosuje pigułek antykoncepcyjnych, a mężczyzna nie użył prezerwatywy, to możliwe jest zastosowanie awaryjnej antykoncepcji. Takim doustnym lekiem antykoncepcyjnym jest, np. EllaOne, który można zastosować w nagłych przypadkach w ciągu 120 godzin, czyli 5 dni od stosunku płciowego bez zabezpieczenia, albo gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Dwa tygodnie po stosunku wykonaj test ciążowy

Dwa tygodnie po stosunku warto wykonać test ciążowy. Można również zgłosić się do lekarza, który zleci specjalistyczne badanie krwi. Warto też zgłosić się do ginekologa, aby wykonać badania na obecność chorób, które są przenoszone drogą płciową. Trzeba również obserwować swoje ciało, a przeważnie miejsca intymne, czy nie pojawiła się, np. jakaś opryszczka.

Od 6 tygodni do 6 miesięcy po stosunku można ponownie odwiedzić swojego lekarza i ponownie wykonać testy na choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli nadal nic nie wykazują, to prawdopodobnie jest się zdrowym. Jednak zalecane jest, aby się zbadać jeszcze po 3-6 miesiącach, ponieważ wirusy HIV i HPV rozwijają się o wiele dłużej, ale już wtedy można potwierdzić albo wykluczyć chorobę.

Jeśli minęło pół roku i nie jest się chorym ani w ciąży, to prawdopodobnie nie doszło do zarażenia. Jednak to nie musi oznaczać końca ryzyka, ponieważ czasami choroby przenoszone drogą płciową zostają uśpione przez wiele lat. Dlatego warto co roku wykonywać badania i zabezpieczać się podczas kontaktów z innymi partnerami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]