Idealny plan treningowy dla początkujących

Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną chciałaby trenować tak, by w jak najszybszym czasie uzyskiwać jak najlepsze rezultaty. Niestety, nie ma jednego, idealnego programu treningowego. Każdy trening powinien być po prostu dostosowany do naszych możliwości. Najlepiej skonsultować to z profesjonalnym trenerem, który podpowie nam, jakie ćwiczenia będą dla nas odpowiednie. Jeśli zaś nie mamy takiej możliwości warto postawić na proste zestawy ćwiczeń, bo takie w przypadku osób początkujących są najbardziej efektywne.

Co warto wiedzieć?

Jeśli zależy nam na tym, by ćwiczenia były skuteczne, a przy tym nie stały się przyczyną kontuzji pamiętajmy, że najważniejsze jest to aby ćwiczenia, które zaplanowaliśmy, wykonywać prawidłowo, czyli poprawnie technicznie. Nie zapominajmy również o oddychaniu oraz o tym, by zwiększać obciążenia w trakcie swoich postępów.

Jak często ćwiczyć?

Częstotliwość treningów jest bardzo ważna. Jeśli będą one za częste doprowadzimy do skrajnego przemęczenia i zakwasów, jeśli za rzadkie na efekty poczekamy przez długi czas. Przyjmuje się, że normą dla osób, które dopiero zaczynają jest trening co drugi dzień. Musimy bowiem pamiętać, że mięśnie muszą mieć czas na odpoczynek i regenerację. Co więcej, planując czas przeznaczony na trening nie możemy zapominać o tym jak ogromne znaczenie ma odpowiednia rozgrzewka i rozciąganie. Na jedno i drugie przeznaczmy po co najmniej 10 minutach.

Trening dobrze zaplanowany

Aby trening przyniósł oczekiwane efekty, nie wystarczy wybrać zestawu ćwiczeń dla nas odpowiednich. Warto bowiem również zaplanować ich częstotliwość i obciążenia oraz wybrać konkretne partie mięśniowe, które przede wszystkim chcemy wytrenować. To znacząco pomaga w osiągnięciu oczekiwanych efektów.

Podsumowując, rozpoczęcie swojej przygody z treningami nie musi być trudne. Warto po prostu nie stawiać sobie od początku zbyt dużych wyzwań, zadbać o regularność i starać się prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu uda nam się osiągnąć sukces.

[Głosów:1    Średnia:5/5]