Coraz częściej spotyka się aktywne przyszłe mamy, a pogląd, że w ciąży należy ruszać się jak najmniej, odchodzi do lamusa. Rozsądny wysiłek fizyczny w tym wyjątkowym czasie jest jak najbardziej wskazany zarówno dla kobiety, jak i dziecka.
Od czego zacząć?
Warto wiedzieć, że aktywność fizyczna podnosi poziom energii, co może bardzo przydać się w okresie ciąży. To czas wyzwań, jakie stoją przed przyszłą mamą. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym i wykonać badania które określą, czy sport jest wskazany i jakie są ewentualne ograniczenia. Niestety, ciąża zagrożona jest absolutnym przeciwwskazaniem dla aktywności większej, niż konieczna.
Warto też wybrać trenera, który orientuje się w specyfice ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Wiele klubów fitness organizuje nawet specjalne zajęcia, w których udział biorą przyszłe mamy – bezpośrednio potem można przejść na zajęcia dla mam z małymi dziećmi.
Czego nie wolno, a co jest wskazane?
Istnieją sporty, których w ciąży nie powinno się uprawiać nawet mimo świetnego stanu zdrowia i samopoczucia. Niewskazane jest podnoszenie ciężarów, jazda konna oraz bieganie. Sporty ekstremalne także są wykluczone – ze względu na niebezpieczeństwo oraz gwałtowne skoki pobudzenia i adrenaliny. Swoją aktywność w tych zakresach lepiej jest odłożyć na czas po ciąży, kiedy kobiecie ani dziecku nie będzie już nic zagrażało.
Istnieją za to dyscypliny szczególnie polecane kobietom w niezagrożonej ciąży. To przede wszystkim takie dziedziny sportu, jak joga, pilates lub aqua-aerobic. Można również zdecydować się na sporty uprawiane indywidualnie, takie jak pływanie i spacery. do ich uprawiania nie są potrzebne żadne kosztowne artykuły.
Dlaczego warto?
Aktywność fizyczna pozwala przyszłej mamie utrzymać dobrą kondycję i poprawia samopoczucie. Należy jedynie zorganizować ją z głową – dowiedzieć się, jakie kwalifikacje ma osoba prowadząc zajęcia, poradzić lekarza i wybrać odpowiednie miejsce, dostosowane pod względem personelu, oferty i infrastruktury do wyjątkowych potrzeb ciężarnej kobiety.