Wypełniacze w medycynie estetycznej

Wypełniacze wykorzystywane w medycynie estetycznej to substancje syntetyczne lub naturalne umożliwiające wypełnianie ubytków tkanek miękkich lub konturowanie rysów twarzy. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe odmładzanie i upiększanie twarzy. Wykorzystanie wypełniaczy to skuteczna metoda wygładzania zmarszczek i bruzd, modelowania nosa i ust, uwypuklania okolic jarzmowych czy korygowania owalu twarzy. Najczęściej stosowane wypełniacze to kwas hialuronowy oraz hydroksyapatyt wapnia. Czy różnią się te wypełniacze i jakie jest ich zastosowanie w medycynie estetycznej – o tym porozmawiamy z ekspertem medycyny estetycznej – dermatologiem w klinice Neonia z Krakowa Ewą Kopycińską.

– Jednym z najbardziej rozpoznawanych wypełniaczy jest kwas hialuronowy. Ale to nie jedyny wypełniacz wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej?

Współczesna medycyna estetyczna korzysta z wielu wypełniaczy, z których bez wątpienia najpopularniejszym jest kwas hialuronowy https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy/. Jest to produkt naturalny pozyskiwany na drodze syntezy przez wyselekcjonowane gatunki bakterii. Coraz częściej stosowany jest także syntetyczny wypełniacz – hydroksyapatyt wapnia. Kwas hialuronowy ma znacznie szersze zastosowanie – może być wykorzystywany zarówno w celu wypełniania zmarszczek, jak i modelowania kształtu nosa, ust, podbródka czy policzków. Ale nie tylko – kwas hialuronowy może być wstrzykiwany podczas zabiegów mezoterapii igłowej. Z kolei hydroksyapatyt wapnia znajduje zastosowanie w odmładzaniu twarzy na drodze wygładzania zmarszczek, a także korekcji policzków czy linii żuchwy. Ponadto obydwa wypełniacze sprawdzają się w zabiegach rewitalizacji grzbietów dłoni.

– Jakie preparaty kwasu hialuronowego są najczęściej wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej?

Podstawowy podział preparatów zawierających kwas hialuronowy obejmuje stopień usieciowania kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest związkiem, który w organizmie podlega szybkiej degradacji pod wpływem enzymu hialuronidazy. W przypadku procesów mezoterapii igłowej https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/mezoterapia-iglowa-krakow/ wykorzystywany jest nieusieciowany kwas hialuronowy, czyli związek zapewniający efekt nawilżenia i odżywienia skóry, który wstrzykiwany jest miejscowo w niewielkich ilościach i nie ma na celu modyfikowania rysów twarzy. Z kolei w zabiegach wolumetrii oraz wypełniania zmarszczek stosowany jest usieciowany kwas hialuronowy. Wyróżnia się on znaczną odpornością na działanie hialuronidaz, dzięki czemu kwas hialuronowy pozostaje w miejscu iniekcji przez kilka miesięcy.

– A czym wyróżniają się preparaty z hydroksyapatytem wapnia?

Preparaty zawierające hydroksyapatyt wapnia różnią się stężeniem związku aktywnego. Mikrosfery hydroksyapatytu wapnia zawieszone są w specjalnym nośniku żelowym; nośnik zapewnia efekt natychmiastowego wypełnienia zmarszczek czy ubytków tkankowych, zaś cząsteczki hydroksyapatytu wapnia pobudzają syntezę włókien kolagenowych. Tego typu wypełniacze idealnie sprawdzają się zatem w zabiegach wypełniania zmarszczek, a także przywracania prawidłowych proporcji tzw. trójkąta piękna, czyli optymalnego owalu twarzy.

-Wiemy już, że kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia różnią się nieco zastosowaniem. Czy to jedyna różnica dotycząca tych wypełniaczy?

Kwas hialuronowy ma właściwości silnie nawilżające, zatem jego zastosowanie w zabiegach mezoterapii igłowej oraz wolumetrii twarzy zapewnia efekt biorewitalizacji skóry. Ponadto kwas hialuronowy jako wypełniacz daje możliwość uzyskania natychmiastowego efektu wygładzenia zmarszczek https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-zmarszczek/, a także korygowania kształtu nosa, ust, podbródka czy owalu twarzy. Efekt taki utrzymuje się przez kilka miesięcy. Z kolei hydroksyapatyt wapnia wykazuje właściwości biostymulujące. Oznacza to, że poza natychmiastowym efektem wypełnienia zmarszczek i korygowania rysów twarzy, występuje długotrwały efekt odmładzający. Wynika on z unikatowej właściwości hydroksyapatytu wapnia – mikrosfery pobudzają syntezę kolagenu, tworząc siateczkę włókien kolagenowych. A to przekłada się na ujędrnienie skóry, zwiększenie jej gęstości oraz wygładzenie. Dzięki właściwościom biostymulującym hydroksyapatytu wapnia możliwe jest także wydłużenie utrzymywania się efektu – aż do 18 miesięcy. Należy mieć oczywiście na uwadze, że ostateczny czas utrzymywania się efektu zależy od predyspozycji osobniczych, stylu życia, wieku pacjenta czy obszaru, który został poddany zabiegowi.

– A czy zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy różnią się przebiegiem procedury?

Zarówno wykorzystanie kwasu hialuronowego jako wypełniacza, jak i hydroksyapatytu wapnia wymaga precyzyjnego wprowadzenia preparatu cieniutką kaniulą w określony obszar twarzy. Zmarszczki wypełniane są liniowo, natomiast uzupełnianie ubytków tkanek miękkich na twarzy polega na przywróceniu odpowiedniej objętości , wyrównania konturów oraz podniesieniu owalu twarzy. Należy jednak pamiętać, że preparatów zawierających hydroksyapatyt wapnia nie należy stosować w okolicy oczu i ust, a także czoła; ponadto wypełniacz ten nie jest wykorzystywany w celu powiększania ust. I oczywiście nie należy zapominać o iniekcjach punktowych kwasu hialuronowego w zabiegach mezoterapii igłowej. Poza techniką podania preparatu, podobne są także zalecenia pozabiegowe. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce oraz wysokie temperatury (sauna, łaźnia parowa), a także korzystania z kriokomory. Przez pierwsze dwa dni należy szczególnie dbać o higienę miejsca zabiegowego i ograniczenie mimiki twarzy, niewskazane jest stosowanie makijażu. A przez miesiąc po zabiegu unikać należy wykonywania zabiegów laserowych.

– Na koniec wspomnijmy o przeciwwskazaniach. Kto nie może wykonać zabiegów wolumetrii?

Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem wypełniaczy dotyczą uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu, infekcji skórnych i stanów zapalnych skóry. Niewskazane jest wykonanie zabiegu u chorych na nowotwory, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także skłonność do powstawania keloidów. Ponadto zabiegi z wypełniaczami nie są wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących. Warto podkreślić, że zabiegi z użyciem wypełniaczy uznawane są za bardzo bezpieczne, gdyż stosowane związki aktywne są biokompatybilne i nietoksyczny, sporadycznie wywołujący alergię. Ponadto zabieg jest mało inwazyjny – sprowadza się do wykonania niewielkich nakłuć. Jeśli procedura zostanie przeprowadzona prawidłowo przez osobę, która ma kwalifikacje do wykonywania tego typu zabiegów, czyli przez lekarza – wówczas ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest znikome.

Więcej na temat wypełniaczy i ich zastosowaniu można znaleźć na : https://drkopycinska.krakow.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]