Gazy podczas miesiączki

Organizm kobiety jest poddawany ciągłym zmianom hormonalnym związanym z cyklem menstruacyjnym. Hormony, jakimi są estrogeny i progesteron, wpływają na pracę nie tylko układu rozrodczego, ale na całe kobiece ciało. W okresie okołomenstruacyjnym i podczas miesiączki niektóre kobiety odczuwają negatywne skutki tych zmian, jakimi są wzdęcia i gazy. Przyjrzyjmy się powodom nagromadzenia gazów w jelitach podczas miesiączki oraz sposobom na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Gazy i wzdęcia – jak powstają?

Nagromadzenie gazów jelitowych i ich usuwanie poprzez wiatry lub odbijanie to zjawisko normalne. Skąd biorą się gazy w jelicie?

  • Są produktem ubocznym trawienia niektórych pokarmów.
  • Przez fermentację niestrawionych resztek pokarmowych przez bakterie jelitowe.
  • Przez połykanie powietrza podczas jedzenia lub żucia gumy.

Stwierdzenie, że ktoś nadmiernie oddaje gazy, jest bardzo subiektywne. Tylko Ty wiesz, jaka ilość wiatrów i jakie napięcie jamy brzusznej jest u Ciebie normą, a co stanowi problem.

Problem gazów podczas miesiączki

Niektóre kobiety skarżą się na nadmierne oddawanie gazów podczas miesiączki. Nierzadko doskwiera im też częstsze odbijanie oraz uczucie przepełnienia jamy brzusznej gazem, czyli wzdęcia. Te dolegliwości mogą mieć związek z menstruacją!

Zmiany w poziomie hormonów wpływają na przewód pokarmowy i trawienie. Przed miesiączką i podczas niej kobiety często czują się ociężałe i napuchnięte, bowiem kobiece hormony mogą powodować spowolnienie pracy jelit. Rozleniwiony przewód pokarmowy nie jest w stanie sprawnie przesuwać resztek pokarmowych. Często pojawia się niestrawność i naprzemienne zaparcia i biegunki. Zalegający w jelitach pokarm to łatwa pożywka dla jelitowych bakterii, które przeprowadzają procesy fermentacyjne. Ich produktem ubocznym są substancje gazowe. [1], [2]

Podczas miesiączki macica kurczy się, żeby wydalić złuszczające się endometrium. Może to mieć wpływ na znajdujące się w pobliżu jelita, które na ucisk macicy reagują spowolnieniem perystaltyki, a to doprowadza do zatrzymywania gazów i ich większej produkcji.

Sposoby na gazy podczas miesiączki

Przede wszystkim staraj się zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu. Ćwiczenia fizyczne mają udowodnione działanie wspomagające ukrwienie i pracę przewodu pokarmowego oraz trawienie pokarmów. Szybki spacer, pływanie, basen czy joga pozwalają na wzmacnianie mięśni i umiarkowane aktywizowanie i rozluźnianie mięśni jamy brzusznej. [3]

Niekiedy dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce nie pozwalają na żadną formę aktywności fizycznej. Wówczas możesz odnieść korzyść z wykonywania delikatnego masażu brzucha. Rozgrzej dłonie i okrężnymi przesuwaj je po jamie brzusznej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ponieważ w tym kierunku przebiega prawidłowa perystaltyka jelit.

Zrób sobie ziołowy napar z kopru włoskiego, mięty pieprzowej lub rumianku. Te zioła mają działanie wiatropędne i wspomagają usuwanie gazów z jelit. Rumianek i koper włoski mają w dodatku działanie rozkurczowe, co przyniesie Ci ulgę, jeśli podczas menstruacji doskwierają Ci również bóle brzucha. Jeśli nie lubisz smaku ziołowych herbat, możesz sięgnąć po gotowe apteczne preparaty ziołowe do połknięcia w kapsułkach lub tabletkach. [4]

Jeśli jesteś zwolenniczką stosowania preparatów z apteki, sięgnij po tabletki na wzdęcia z substancją, jaką jest symetykon. Ten lek pozwala na zmniejszenie objętości dużych pęcherzyków gazu, ponieważ rozbija je na mniejsze, które łatwiej można usunąć pod postacią odbijania lub gazów.

Gazy podczas miesiączki – spróbuj zapobiegać

Już dziś możesz wprowadzić do codziennej rutyny działania, które mogą pomóc w zminimalizowaniu gazów podczas miesiączki. Zacznij od przyjrzenia się swojej diecie. Zwróć uwagę na to, czy nie spożywasz zbyt dużej ilości pokarmów o potencjale wzdymającym, jakimi są np. warzywa kapustne i rośliny strączkowe. Zrezygnuj z żucia gumy i picia napojów gazowanych, bo w ten sposób połykasz nadmierne ilości powietrza. Na co dzień i zwłaszcza podczas miesiączki ogranicz spożywanie ciężkostrawnych potraw i picie alkoholu, ponieważ opóźniają one opróżnianie żołądka i spowalniają pracę jelit.

Pij dużą ilość wody. Powinno to być minimum 2 litry lub więcej, jeśli uprawiasz jakąś aktywność fizyczną. Woda upłynnia spożywany pokarm, dzięki czemu sprawniej jest on przesuwany przez jelito. W dodatku wspiera zapobieganie wzdęciom.

Gazy i wzdęcia to częsta dolegliwość pojawiająca się u kobiet w czasie miesiączki. Niektórym paniom to nie przeszkadza, innym znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, że zawsze, jeśli czujesz się źle i nie radzisz sobie z przykrymi objawami towarzyszącymi menstruacji, to możesz porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.

Bibliografia

[1]       Y. Jiang, B. Greenwood-Van Meerveld, A. C. Johnson, i R. A. Travagli, „Role of estrogen and stress on the brain-gut axis”, American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology, t. 317, nr 2, s. G203–G209, sie. 2019, doi: 10.1152/ajpgi.00144.2019.

[2]       G. K. Pati i in., „Irritable Bowel Syndrome and the Menstrual Cycle”, Cureus, t. 13, nr 1, sty. 2021, doi: 10.7759/cureus.12692.

[3]       S.-Y. Tsai, „Effect of Yoga Exercise on Premenstrual Symptoms among Female Employees in Taiwan”, International Journal of Environmental Research and Public Health, t. 13, nr 7, Art. nr 7, lip. 2016, doi: 10.3390/ijerph13070721.

[4]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[Głosów:0    Średnia:0/5]