Skóra niemowląt już od pierwszych godzin ich życia wymaga specjalnego traktowania. Jest to bowiem niezwykle delikatna naturalna bariera ochronna, która zapobiega przedostawaniu się w głąb organizmu wielu szkodliwych czynników. Zapewnia ona także zachowanie optymalnej ilości wody. Tuż po narodzinach nie jest ona jednak w pełni dojrzała, dlatego należy wspomagać jej funkcjonowanie i pomóc pełnić powierzone jej zadanie.

Jak wybrać maść ochronną odpowiednią dla malucha?

Wybór kosmetyków nigdy nie jest prostym zadaniem. Każdy rodzic wie, jak trudno jest wybrać odpowiedni preparat idealnie odpowiadający potrzebom ich własnej skóry, a co dopiero skóry nowo narodzonego dziecka. Ta jest szczególnie wrażliwa na otarcia, odparzenia, działanie wody, wiatru czy promieni słonecznych, ale także na substancje zawarte w dermokosmetykach. Nawet nowoczesne preparaty dedykowane noworodkom wymagają sprawdzenia na skórze własnego maleństwa. To, co dla jednego dziecka będzie nieodczuwalne, u innego może wywołać uciążliwe podrażnienie lub nawet silną reakcję alergiczną. Należy zatem dokładnie przeanalizować skład danego kosmetyku – maści, balsamu czy kremu. Najlepiej jeśli znajdą się w nim takie substancje jak lanolina, parafina, panthenol – dzięki nim skóra zostaje długotrwale nawilżona i zabezpieczona przez wysuszaniem. W przypadku produktów dla dzieci najlepiej unikać tych, które zawierają silne substancje zapachowe i sztuczne barwniki, ponieważ mogą one dodatkowo przesuszać skórę i prowadzić do pojawienia się przebarwień czy pokrzywki.

Wyjątkowe potrzeby skóry Twojej pociechy

W pierwszym okresie życia dziecka, jego skóra wymaga specjalistycznej ochrony. Zwłaszcza, że są miejsca szczególnie narażone na wystąpienie uciążliwych podrażnień i długie gojenie się ewentualnych ran. Zalicza się do nich przede wszystkim twarz oraz tzw. strefę pieluszkową. Każde z tych miejsc narażone jest na działanie nieco innych czynników, jednak efekt pielęgnacji w każdym z nich jest taki sam.

W tak newralgicznych miejscach należy zadbać i intensywne nawilżenie i natłuszczenie skóry, co pozwoli na dłużej zatrzymać w jej głębszych warstwach optymalną ilość wody. Systematyczne stosowanie maści, takich jak Bepanthen (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bepanthen-baby-masc-ochronna-100-g,878.html), pozwala także na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej znajdującej się na skórze, dzięki czemu staje się ona mniej podatna na zakażenia. Trzeba także pamiętać, żeby podczas wyboru brać także pod uwagę konsystencję kosmetyku – im łatwiej rozprowadzić ją na skórze, tym większa szansa, że nie zaburzy on naturalnych procesów oddychania skóry i nie spowoduje zatkania porów. Tak cienka i zabezpieczająca skórę warstwa filmu to najlepsza ochrona dla cienkiej i niedojrzałej jeszcze skóry maleństwa.

Skóra noworodków i niemowląt jest w zasadzie jedyną barierą ochronną, która osłania ich ciała przed niekorzystnym działaniem wielu czynników zewnętrznych wywołujących liczne podrażniania, przebarwienia, a niekiedy nawet znacznie bardziej zaawansowane choroby skóry. Właśnie dlatego już od pierwszych dni wymaga ona dodatkowej pomocy, dzięki której zostanie wzmocniona i jeszcze lepiej ochroni nowo narodzone dziecko. Takie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą skórze szybciej osiągnąć jeszcze lepsze właściwości zabezpieczające, a także zapewnią szybką regenerację w przypadku istniejących już problemów dermatologicznych.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]