Urlop tacierzyński - jakie zalety posiada

Od dawna mówi się o tym, że dla prawidłowego rozwoju dziecka najważniejszy jest bliski kontakt z obojgiem rodziców. Ojcowie powinni korzystać więc z tego, że polskie prawo umożliwia im urlop tacierzyński, dzięki któremu mogą przebywać z dzieckiem, zająć się ich wychowaniem i opieką. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje tak samo ojca, jak i matki. Jeśli już więc odeszliśmy w Polsce od przekonania, że tylko mama jest w stanie dać dziecku to, czego potrzebuje, małżeństwa powinny porozumieć się w tej kwestii i podzielić urlopami tak, aby jak najwłaściwiej dać siebie dziecku.

Dlaczego ojcowie powinni włączyć się w kwestię wychowania dziecka?

  • Dziecko potrzebuje w równym stopniu ojca, jak i matki.
  • Ojciec jest równoprawnym rodzicem.
  • W ramach relacji dziecka z rodzicami istotną rolę odgrywa okres niemowlęctwa. To właśnie wtedy nawiązują się najgłębsze relacje.
  • Więź ojca z dzieckiem zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  • Ojcowie dzięki temu, że mogą korzystać z urlopu tacierzyńskiego uczą się nowej roli społecznej, której ciężko nauczyć się, pracując.
  • Ojcowie czują się dzięki wychowaniu dziecka spełnieni.

Czym jest urlop tacierzyński?

Najpierw rozróżnijmy dwie ważne kwestie, czym jest urlop ojcowski, a czym urlop tacierzyński. Urlop ojcowski przysługuje ojcu, który pracuje i któremu urodziło się dziecko lub który przysposobił dziecko. To dwa tygodnie bez różnicy na liczbę urodzonych dzieci. Urlop tacierzyński należy się w przypadku niewykorzystania urlopu macierzyńskiego. Każda kobieta ma bowiem prawo do zrezygnowania z części urlopu po czternastu tygodniach. Ojciec może uzyskać urlop tacierzyński już po ośmiu tygodniach, gdy matka wymaga pobytu w szpitalu.

O zaletach urlopu tacierzyńskiego

Główną zaletą urlopu tacierzyńskiego jest fakt, że mężczyzna jest uznawany w jego przypadku za równoprawnego rodzica. Może nawiązać głębszy kontakt z dzieckiem już w okresie niemowlęctwa. Bardzo ważne dla ojców jest to, że dzięki temu rozwiązaniu mogą poczuć, jak stają się ojcami. Nie muszą czekać na ten okres do późniejszych chwil, gdy dziecko jest starsze. Urlop tacierzyński niesie ze sobą również korzyści dotyczące relacji współmałżonków. Nie ulega wątpliwości, że relacje są w takiej sytuacji wzmacnianie. Ojciec nie czuje się odrzucony, ponieważ wykonuje bardzo ważną rolę. Należy pamiętać, że poczcie odpowiedzialności, obowiązki przynoszą ze sobą także poczucie spełnienia. Jest ono bardzo istotne nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Co więcej, urlop tacierzyński jest pełnopłatny, co oznacza, że ojciec korzystający z takiego urlopu otrzymuje normalne wynagrodzenie.

Urlop tacierzyński - jakie zalety posiada

Czy ojcowie korzystają z urlopu tacierzyńskiego?

Coraz więcej ojców decyduje się na tytułowy urlop. Widać coraz większą świadomość Polaków dotyczącą właściwego wychowania dzieci, ale też sprawy podchodzenia do odpowiedzialności. Na szczęście ojcowie widzą same zalety takiego urlopu i chętnie wybierają takie rozwiązanie. Jak widać role w rodzinie mogą się wzajemnie uzupełniać. Kobieta nie musi pozostawać w domu tak, jak dotychczas się to utarło. Może wspólnie z ojcem dziecka dbać o własną karierę, możliwości spotykania się z ludźmi, pracować i czuć się komfortowo w takiej roli. Urlop tacierzyński nie jest założenie fartuszka ojcom. To zupełnie ważna sprawa – wychowanie dziecka, na które musi mieć wpływ zarówno mama, jak i tata. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że coraz więcej młodych tatusiów zdaje sobie z tego sprawę.

Urlop tacierzyński – podsumowanie

Urlop tacierzyński jest świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu dziecko, mama i tata mogą czuć się w rodzinie najlepiej, jak tylko można. Dziecku zapewnia się dzięki niemu możliwość obcowania z tatą, który jest równoprawnym rodzicem. Ojciec dzięki tytułowemu urlopowi posiada normalne wynagrodzenie, jednocześnie ucząc się najważniejszej roli w życiu. Mama dziecka może natomiast podjąć pracę i nie czuje na sobie presji samodzielnego wychowania dziecka i prowadzenia domu.

[Głosów:1    Średnia:4/5]