Sen potrzebny jest naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki odpowiedniej dawce snu regeneruje się nasze ciało i umysł. Niemniej jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotny jest sen dla naszego zdrowia, pozwalając sobie na nieregularność w jego zakresie. Śpimy więc za krótko, za późno kładziemy się do łóżka i co najgorsze, nadrabiamy zaległości. To poważny błąd, który jest też jednym z głównych powodów pojawienia się problemu z bezsennością. Sen to zdrowie. Jest to powiedzenie, które ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Osoby, które poważnie podchodzą do tego tematu, dbając o odpowiednią ilość, ale też jakość snu, są zdrowsze. Chodzi tu zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Brak snu – jakie zagrożenia?
Podczas snu obniża się temperatura ciała, spada ciśnienie krwi i tętno. Co więcej, zmniejsza się napięcie mięśniowe i aktywność mózgu. Nasze ciało i umysł odpoczywają. Udowodnione jest, że niedostateczna ilość snu każdej doby zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby serca. Jego długotrwały brak potrafi nieodwracalnie uszkodzić komórki mózgowe. Lekarze zalecają, aby każdej doby sen wynosił co najmniej 7 godzin. Brak snu ma wpływ na pojawienie się kołatania serca, zawrotów głowy, a nawet nudności. Z wiekiem coraz gorzej będziemy znosić skutki niewysypiania się, dlatego warto zastanowić się nad konsekwencjami.
W ramach skutków braku wystarczającej organizmowi ilości snu należy powiedzieć także o tym, że zmęczenie przełoży się na brak energii. Co ważniejsze, organizm będzie odczuwał znużenie, ale też zaczniemy odczuwać pogorszenie pamięci, trudności w koncentracji. Praca stanie się mało wydajna. Brak snu spowalnia metabolizm, rozregulowuje gospodarkę hormonalną, która jest odpowiedzialna za apetyt oraz naszą masę ciała. Niewyspany organizm będzie domagał się energii. Zaczniemy więc podjadać zwłaszcza słodkości, co z wiadomych powodów nie wyjdzie nam na zdrowie.
Sen na dobre samopoczucie
Podczas snu regenerujemy swój organizm. Warto pamiętać przy tej okazji, że po wyspanej nocy jesteśmy radośni, uśmiechnięci i mamy optymistyczne podejście do życia pomimo jego trosk. Dlaczego? Ponieważ odpowiedzialne są za to hormony. Aby mówić o prawidłowej gospodarce hormonalnej, odpowiednia dawka snu powinna być każdej nocy. To za sprawą melatoniny wysypiamy się i regenerujemy ciało oraz umysł. Na dobre samopoczucie nie ma nic lepszego niż właściwa dawka jakościowego snu. Nie można zapominać, że sen ma wpływ również na to, jak wyglądamy. Dzięki dobrze przespanej nocy cera nabiera zdrowego blasku. Nasze oczy wyglądają młodo, nie są podkrążone, a co za tym idzie, jesteśmy zadowoleni ze swojego porannego odbicia w lustrze.
Co robić, gdy pojawią się problemy ze snem?
Podobnie jak w przypadku stresu, bezsenność może mieć przejściowy charakter. Ten nie zagraża naszemu zdrowiu, ale warto w tym momencie dokładnie przyjrzeć się źródłom problemu. O przewlekłej bezsenności mówi się, gdy utrzymuje się ona ponad 2 tygodnie. Wizyta u lekarza jest tu jak najbardziej wskazana, ponieważ powodem takiej bezsenności może być poważna choroba.
Lekarz zleci wykonanie badań diagnostycznych, jak i zleci specjalne środki farmakologiczne. Wsparciem leczenia bezsenności są zioła. Na uwagę zasługuję: kozłek lekarski, melisa lekarska oraz chmiel. Szczególnie polecana jest także wiśnia pospolita. W ramach bezsenność warto o włączenie do diety suplementów: magnezu, wapnia oraz witaminy B6.
Rady dla kiepsko śpiących
Osoby, które rzeczywiście widzą problem ze snem, powinny jak najszybciej przyjrzeć się swojemu codziennemu funkcjonowaniu i wyeliminować powody bezsenności. Zdrowa dieta jest podstawą. Nie można zapominać o ruchu, codziennej dawce aktywności fizycznej, ale też odpowiednich warunkach do snu. Dobre łóżko, poduszka, kołdra mają bardzo duży wpływ na jakość naszego snu. Należy mieć też na uwadze fakt odpowiedniej temperatury w sypialni i wietrzeniu pomieszczenia przed położeniem się do łóżka.