Problem łysienia u kobiet i mężczyzn

0
2016

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem mężczyzn. U kobiet również obserwuje się łysienie, które spowodowane jest przez różne przyczyny i choroby.

Łysienie u kobiet

Zjawisko łysienia występuje u kobiet w każdym wieku i jest spowodowane przez różne zaburzenia i choroby. Włosy często wypadają nadmiernie w okresie ciąży i karmienia piersią. Okres menopauzy to także wiele zmian hormonalnych, które mogą przyczynić się do osłabienia włosów. Zwłaszcza u kobiet przyczyną łysienia może być nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Zalicza się do niej częste farbowanie włosów, używanie dużej ilości preparatów do stylizacji. Ciepły nawiew suszarki, lokówka i używanie prostownicy także osłabia włosy, które będą podatne na wypadanie. Specjaliści podkreślają, aby używać dobrej jakości kosmetyków naturalnych. Zaburzenia hormonalne w postaci wysokiej prolaktyny, niedoczynności lub nadczynności tarczycy również będą powodowały łysienie u kobiet. Jedną z przyczyn utraty włosów jest także łysienie androgenowe. Włosy wypadają na skutek osłabienia przez męskie hormony płciowe. W kobiecym organizmie dominują hormony kobiece, natomiast androgeny także występują. Zbyt duża ich ilość prowadzi do zaburzeń. Choroba często pojawia się dziedzicznie i jako efekt nadczynności kory nadnerczy lub różnego rodzaju nowotworów.

Łysienie u mężczyzn

Główna przyczyna wypadania włosów u mężczyzn to łysienie androgenowe. Mieszki włosowe stają się nadwrażliwe na DHT, które powoduje ich osłabienie. Skróceniu ulega faza wzrostu włosów, co powoduje częstsze wypadanie włosów i wolniejsze ich odrastanie. W zaawansowanej fazie choroby odrasta tylko tzw. meszek, który jest bardzo słaby. U mężczyzn często tworzą się zakola powodując efekt tzw. wysokiego czoła. Większość przypadków choroby spowodowana jest czynnikami dziedzicznymi. Objawy choroby wywołać może także przewlekły stres i nieodpowiednia dieta. Aby wyleczyć chorobę, należy poznać i wyleczyć jej przyczyny. U mężczyzn często występuje też łysienie plackowate, które polega na pojawianiu się łysych plam na skórze głowy. Choroba ma różnorodny charakter i może przebiegać z okresami nasilenia i remisji. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn stosowanie różnego rodzaju leków (np. podczas chemioterapii) spowoduje wypadanie włosów. Nie bez znaczenia będą także choroby skóry takie jak łuszczyca, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry. Więcej na temat leczenia łysienia przeczytasz w tym artykule https://piotrturkowski.pl/lysienie-to-choroba-ktora-mozna-leczyc

Leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn: metoda FUE

Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie. Takie rozwiązanie zapewnia np. Klinika Dr Piotra Turkowskiego https://piotrturkowski.pl . W przypadku przeszczepu włosów tylko prawidłowe pobranie materiału i dokładne jego umieszczenie w strefie biorczej zagwarantuje sukces zabiegu. Kluczowe znaczenie ma doświadczenie lekarza i jego umiejętności. Metoda przeszczepu FUE jest wyjątkowo nowoczesna i bezpieczna. Pacjent znieczulany jest miejscowo, a następnie za pomocą metalowej sztancy pobiera się mieszki włosowe. Kolejny etap to umieszczenie ich w problematycznej strefie. Podczas całego zabiegu pacjent będzie otoczony profesjonalną opieką lekarza i pozostałych członków personelu medycznego. Po zabiegu pacjent może samodzielnie wrócić do domu, a kolejnego dnia bez problemu wykonywać codziennie aktywności. Zaletą tej metody jest brak blizn i mała inwazyjność, która skraca okres rekonwalescencji. Podczas pierwszej wizyty lekarz wskaże zalecenia do przestrzegania po zabiegu. Przez kilka tygodni należy unikać dużego wysiłku fizycznego i nie korzystać z sauny i basenu. Skórze głowy będą służyć delikatne masaże wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]