Popękane naczynka i rumień – jak skutecznie sobie z nimi poradzić

Popękane naczynka i charakterystyczny rumień są istotnymi problemami estetycznymi, z którymi zmagają się osoby posiadające cerę naczynkową. To szczególnie wrażliwy typ skóry, który z wiekiem staje się coraz bardziej uciążliwy. Leczenie cery naczynkowej jest niestety bardzo trudne. Istnieją jednak metody pozwalające na przynajmniej częściowe zmniejszenie widoczności rumienia oraz załagodzenie stanu powstałych zmian skórnych. Szczególnym powodzeniem cieszy się laseroterapia.

Cera naczynkowa i powstawanie rumienia

Przyczyny występowania pękających naczynek mogą być różne. Najczęściej podłożem są czynniki genetyczne, stanowiące aż 80 proc. przypadków. Poza kwestiami związanymi z dziedziczeniem, przyczyną problemu są również skłonności do pękania naczynek. Nie bez znaczenia pozostają zaburzenia gospodarki hormonalnej, schorzenia układu krążenia, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu pokarmowego. Pękanie naczynek następuje w wyniku utraty ich elastyczności. Problem ten nierzadko jest pierwszym symptomem alergii lub oznaką rozwoju trądziku różowatego. Specyfika powstałych pajączków sprawia, że ich usuwanie to skomplikowany proces. Naczynka najmocniej narażone są na pękanie w okresie lata oraz zimy. Ulegają rozszerzeniu pod wpływem zarówno wysokiej, jak i niskiej temperatury. Podniesienie ich przepuszczalności prowadzi do kruchości, a w rezultacie do pękania. Do powstawania pajączków przyczyniają się również inne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, np. silny stres, wysiłek fizyczny, ostre przyprawy czy mocna kawa. Z czasem zaczerwienienie przekształca się w rumień stały, co dodatkowo zwiększa ryzyko pękania kolejnych naczynek. Stan tak wrażliwej cery mogą ponadto pogorszyć doustne środki antykoncepcyjne.

Kosmetyki na pękające naczynka

Kremy umożliwiające usuwanie rumienia na twarzy są pierwszą deską ratunku dla osób posiadających cerę naczynkową. Zaistniałych zmian nie da się jednak zredukować za pomocą kosmetyków. Kremy chronią przede wszystkim przed występowaniem pęknięć i minimalizują rumień.

naczynka

Zamykanie naczynek na twarzy w taki sposób nie jest niestety możliwe, podobnie jak usuwanie trądziku różowatego. Kremy warto więc stosować jedynie w celach profilaktycznych. Szczególnie trudny w leczeniu jest trądzik różowaty na nosie, brodzie, czole i policzkach, będący zaawansowanym stadium problemów z cerą naczynkową. Zaoszczędzone na kosmetykach pieniądze lepiej przeznaczyć na wykonanie profesjonalnego zabiegu. W ten sposób zyskać można większą pewność, że leczenie przyniesie jakiekolwiek widoczne rezultaty. Istnieją różne efektywne metody, takie jak koagulacja naczyń krwionośnych, krioterapia czy skleroterapia. Zdecydowanie najskuteczniejsze jest jednak laserowe zamykanie naczynek. Na uwagę zasługuje terapia z zastosowaniem lasera Alma Harmony Dye VL, oferowana przez klinikę Anlaya.

Laserowe zamykanie naczynek

Laseroterapia to często wybierany zabieg, który umożliwia efektywne zamykanie naczynek na nogach, twarzy oraz innych częściach ciała. Metoda ta sprawdza się w przypadku różnych zmian pigmentacyjnych. Zabieg polega na naświetlaniu zmian wiązką energii świetlnej, wywołując wewnętrzne zniszczenie ścianek naczynka. Laseroterapia to bardzo dobra profilaktyka dla skóry wrażliwej i płytko unaczynionej, mającej skłonność do występowania rumienia. W oparciu o tę metodę możliwe jest nawet laserowe usuwanie trądziku różowatego. Laser emituje pulsacyjne światło wąskopasmowe o długości fali 500-600 nm. Wiązka pochłania hemoglobin obecną w czerwonych krwinkach, co prowadzi do ich rozbicia. Laserowe leczenie trądziku różowatego polega właśnie na destrukcji naczyń. Wąski zakres długości fal sprawia, że nie występuje ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiadujących. Usuwanie naczynek odbywa się w bardzo krótkim okresie czasie i pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów. W ten sposób zlikwidować da się zmiany pigmentacyjne o różnym charakterze. Realizowane jest zarówno laserowe usuwanie rumienia, jak i wszelkiego rodzaju przebarwień, oznak fotostarzenia się skóry czy nawet drobnych zmarszczek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]