Pękające pięty – w jaki sposób sobie z nimi radzić

Pękające pięty to nieestetyczny, a przez to wstydliwy problem. Osoby z pękającymi piętami ukrywają stale swoje stopy, co znacząco pogarsza jakość ich życia, a także stan pięt. Warto wiedzieć, że kłopot ten może przerodzić się w problemy zdrowotne. Jakie są przyczyny i konsekwencje pękania pięt? Jak sobie z tym poradzić i wreszcie odzyskać swobodę?

Przyczyny pękania pięt

Przystępując do walki o niespękane pięty, myślimy na ogół o ich walorach estetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że pęknięcia na piętach to otwarte rany, przez które do naszego ustroju mogą wnikać zagrażające zdrowiu wirusy i bakterie.

Główną przyczyną pękających pięt są niewłaściwe metody dbania o stopy. Nasze starania mogą nam zaszkodzić, gdy nie rozumiemy specyfiki reakcji skóry. Okazuje się, że częste i intensywne ścieranie twardej skóry pumeksem nie pomaga, a wręcz może szkodzić – ścierana warstwa odrasta jeszcze grubsza. W ten sposób powstaje błędne koło, a zgrubiała przesuszona skóra pęka łatwiej niż ta, która jest nawilżona i normalnej grubości.

Do kolejnej grupy czynników należą te genetyczne. Niestety, niektórzy z nas są bardziej podatni na wysychanie skóry. Jeżeli wygląda na to, że pękające pięty to problem rodzinny, warto udać się do dermatologa, który powie, jak zająć się skórą skłonną do wysychania i pękania. Z drugiej strony czasem przesuszenie nie jest wrodzone, a solidnie na nie pracujemy, odmawiając organizmowi regularnej dawki wody. Nawilżanie od zewnątrz nie wystarczy, a pękające pięty to jeden z drobniejszych problemów, jakie dotykają osoby odwodnione. Do pękania pięt przyczynia się także nadwaga, ponieważ u osób z nadmiernymi kilogramami ciężar nie rozkłada się właściwie i pięty dźwigają zbyt dużo. Zrzucenie nadmiaru masy ciała powinno przynieść ulgę.

Jak radzić sobie z pękającymi piętami?

Obok nawodnienia i prawidłowej masy ciała pękające pięty potrzebują także odpowiedniej pielęgnacji. W pierwszej kolejności warto pozbyć się zgrubiałej skóry, aby wyrwać się z błędnego koła ścierania jej i regeneracji. Skuteczny jest płyn na odciski Acerin, dzięki któremu możemy usunąć zrogowaciałą skórę. Następnie należy wprowadzić regularną pielęgnację problematycznej partii skóry. Tutaj przyda się krem na pękające pięty, który regeneruje i nawilża skórę, zapobiegając pękaniu. Dodatkowo łagodzi podrażnienia. Trzecim krokiem ku gładkim piętom jest zabezpieczenie ich przed czynnikami zewnętrznymi. Acerin Protect przypomina plaster i kompres w płynie – tworzy elastyczną ochronną warstwę, otulając pięty i zabezpieczając je przed dalszymi uszkodzeniami i podrażnieniami. Jednocześnie dzięki ekstraktom roślinnym, witaminom i glicerynie skóra jest zmiękczona, nawilżona i ukojona.

[Głosów:2    Średnia:5/5]