Na czym polega plastyka powiek górnych

Opadające powieki to zmora wielu kobiet w wieku dojrzałym. Dodają lat, a makijaż niestety nie jest w stanie tego w żaden sposób ukryć. Zdarza się, że wykonanie pełnego makijażu staje się trudne, a kolorowe kosmetyki rozmazują się na powiekach w czasie dnia. Niektóre pacjentki skarżą się, że opadające powieki utrudniają widzenie. W pewnym momencie nawet najlepsze i najdroższe kremy przestają sobie niestety radzić z upływem lat. Jak wygląda plastyka powiek górnych w klinice?

Plastyka powiek – blepharoplastyka

Blepharoplastyka to operacja, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy powiek górnych i dolnych. Operacja przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, jednak klinika może zaoferować znieczulenie całkowite na życzenie. Nacięcia na powiekach wykonywane są w taki sposób, by przebiegały w naturalnym załamaniu powieki. W przypadku plastyki powiek górnych cięcie prowadzone jest w linii zmarszczki. Zgodnie z przygotowanym wcześniej przez lekarza szkicem, usuwa się nadmiar skóry oraz częściowo również woreczki tłuszczu. Nacięcie zszywane jest wchłanialnym, samorozpuszczalnym szwem. Inaczej jest w przypadku zabiegu powiek dolnych – dowiadujemy się w klinice chirurgii Chęciński z Warszawy. Nacięcie przy plastyce powiek dolnych prowadzone jest powyżej brzegu rzęsowego i zakłada się na nie szwy niewchłanialne, które usuwane jest zwykle w piątej dobie od zabiegu. Zabieg powiek górnych trwa około godziny, a rekonwalescencja wynosi 1-2 tygodnie.

Kiedy wykonuje się zabieg?

Na plastykę powiek decydują się zwykle osoby w wieku dojrzałym, znacznie częściej kobiety, niż mężczyźni. Skóra z wiekiem traci na elastyczności i staje się obwisła. Kiedy oko jest otwarte, nie widać części powieki, która przy zamkniętym oku bezpośrednio zakrywa jego gałkę. Rzęsy natomiast „odbijają się” na górnej części powieki, przez co oko wygląda na zapadnięte. Pod powiekami dolnymi zaczynają tworzyć się nieestetyczne dołki – pacjent wygląda na osobę wiecznie zmęczoną i starszą, niż jest w rzeczywistości. Wiszące powieki górne czasem przeszkadzają w noszeniu okularów optycznych. Nie da się ich ukryć pod makijażem, który nie wygląda już tak dobrze, jak na jędrnych powiekach u młodej osoby. Z zabiegu plastyki powiek może skorzystać każdy, u kogo nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Lekarz w klinice przeprowadzi z nami wywiad i zapyta o leki, które zażywamy. Przeciwwskazaniem może być nadczynność tarczycy, choroby serca, czy cukrzyca. Nawet jeśli nie występują przeciwwskazania medyczne, decyzję o zabiegu trzeba zawsze poważnie przemyśleć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]