Jak dobrze dobrać podkład

Niemal połowa z nas nie potrafi prawidłowo dobrać podkładu do swojej cery. Ten kosmetyk ma ogromną siłę – potrafi dodać urody lub kompletnie jej pozbawić. Dlatego tak ważne jest dopasowanie produktu do skóry. Jak zatem znaleźć ten najlepszy?

Rodzaj skóry

Pierwszą wskazówką jest rodzaj naszej skóry. Podkładu nie można kupować tylko ze względu na kolor lub fakt, że nasza koleżanka używa tego samego i świetnie w nim wygląda. Produkt musimy zatem wybierać pod kątem rodzaju skóry oraz jej indywidualnych wymagań i potrzeb. Na początku musisz zatem ocenić jaką skórę posiadasz: tłustą, suchą, dojrzałą, mieszaną lub naczyniową. W przypadku cery suchej najlepsze są podkłady o działaniu nawilżającym. Dojrzała potrzebuje podkładów odżywczych i lekko liftingujących. Skóra tłusta wymaga preparatów regulujących wydzielanie sebum – w tym wypadku sprawdzą się podkłady Revlon Colorstay o działaniu matującym. Typ mieszany najlepiej przyjmuje produkty beztłuszczowe i nawilżające. Podkłady tłuste to najczęściej te, które występują w formie płynnej i sztyftów. Te lżejsze są przeważnie musami.

Kolejny krok to uwzględnienie rodzaju naszych niedoskonałości. Jeżeli posiadasz siateczkę zmarszczek, unikaj podkładów o działaniu matującym. Takie produkty niestety mocno podkreślają wszystkie zmarszczki. Dobry podkład posiada w swoim składzie filtry UV i składniki odżywcze. Warto zwrócić zatem uwagę na jego skład.

Tonacja skóry

Panuje błędne przekonanie, że podkład stosuje się po to, aby zmienić kolor skóry. Nic bardziej mylnego! Dobrze dopasowany podkład jest niewidoczny i stapia się z naszym naturalnym odcieniem. Po jego nałożeniu nasza skóra powinna być świeża i promienna. Jeżeli masz alabastrową cerę, a marzysz o „opaleniu” swojej twarzy, nie kupuj ciemniejszego podkładu. Efekt skóry muśniętej słońcem uzyskasz stosując bronzer. Podkład nie zatuszuje również niedoskonałości skóry, np. przebarwień lub popękanych naczyń. Do kamuflowania problematycznych miejsc służy korektor.

Wyróżnia się dwie tonacje skóry – ciepłą i zimną. Tonacja zimna ma nutę niebieskawą, zaś ciepła – żółtawą. W praktyce oznacza to, że podkłady ciepłe są bardziej żółte, a zimne bardziej różowe. Jeżeli chcesz ocenić typ swojej cery, przyłóż do twarzy kartkę żółtą, a następnie różową. Jeżeli lepiej będziesz wyglądać w towarzystwie żółtej oznacza to, że skóra ma tonację ciepłą. Jeżeli korzystniej wypadasz przy różowej to znak, że posiadasz cerę w zimnym odcieniu. Jeżeli masz nietypowy odcień (bardzo ciemny lub bardzo jasny) szukaj podkładu w serii Revlon Colorsty, która ma dużą paletę.

Idealny odcień

Jeżeli znasz już rodzaj i tonację swojej cery czas na wybór kosmetyku. W trakcie zakupów przestrzegaj poniższych zasad:

  • nie kupuj podkładu w pełnym makijażu,
  • testuj kolor wklepując niewielką ilość produktu poniżej linii policzka (na żuchwie),
  • kolor sprawdzaj przy świetle dziennym, nie sklepowym,
  • zanim ocenisz barwę podkładu odczekaj dwie minuty. Produkt musi mieć czas na utlenienie, podczas którego z reguły ciemnieje.
  • jeżeli nie możesz znaleźć odcienia odpowiadającego tonacji skóry, zawsze wybieraj podkład nieco jaśniejszy.
[Głosów:2    Średnia:5/5]