Multiwitamina to zestaw witamin i minerałów, które współpracując ze sobą, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niedobór składników odżywczych może być groźny oraz prowadzić do poważnych konsekwencji. Dowiedz się, dlaczego kompleks witamin i minerałów częstokroć bywa skuteczniejszym sposobem na walkę z brakami związków w organizmie niż przyjmowanie pojedynczych preparatów witaminowych.

Multiwitamina – czym właściwie jest?

Mianem multiwitaminy określa się kompleks witamin i minerałów, które w suplemencie diety występują w odpowiednich proporcjach, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Większości witamin organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Biorą one udział niemalże we wszystkich przemianach metabolicznych, dlatego ich obecność w spożywanych posiłkach jest taka ważna. Niektóre z nich dostarczane są do organizmu w formie prowitamin. Prowitaminy to substancje, które organizm w odpowiednich procesach przekształca w pełnowartościowe witaminy.

Największa ilość witamin występuje w świeżych owocach i warzywach, nabiale oraz mięsie. Należy pamiętać, iż obróbka cieplna (m.in. gotowanie, smażenie) pozbawia niektóre produkty ważnych składników odżywczych. Dlatego też wiele osób pomimo zdrowej i zrównoważonej diety boryka się z niedoborami tych cennych związków. Wówczas konieczne jest wprowadzenie suplementacji. Możemy zdecydować się na preparaty zawierających pojedyncze witaminy lub na zestaw witamin i minerałów w formie multiwitaminy. Multiwitamina stanowi takie połączenie składników odżywczych, które zapewnia współdziałanie poszczególnych związków w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Witaminy i minerały dla mężczyzn i kobiet dostępne są w ofercie marki Cheers. Ten polski producent wprowadza na rynek suplementy diety produkowane według najwyższych standardów oraz nowoczesnych technologii. Multiwitamina jako kompleks witamin i minerałów występuje pod postacią zestawu Vitamins Day (12 witamin) oraz Minerals Night (7 minerałów). To, co wyróżnia ten suplement diety to wysoka przyswajalność, wegańskie kapsułki bez substancji żelujących, alergenów, sztucznych dodatków, barwników i konserwantów oraz glutenu.

Zestaw witamin i minerałów w formie multiwitaminy jako sposób na walkę z niedoborami

Każdy produkt spożywczy zawiera w sobie różne składniki odżywcze. Witaminy i minerały nigdy w posiłkach nie występują pojedynczo. Związki oddziałują na siebie wzajemnie, co ostatecznie przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niedobór składników odżywczych może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Zwłaszcza jeżeli jest on długotrwały, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Ze względu na to, że wraz z pożywieniem przyjmujemy różnorodne składniki odżywcze, niedobór tylko jednego z nich może wydawać się dość nieprawdopodobny. Poszczególne procesy chemiczne zachodzące w organizmie człowieka są od siebie zależne. Niektóre witaminy i minerały współpracują ze sobą, więc niedobór jednego składnika może sprawić, iż inny związek będzie wykorzystywany tylko połowicznie.

Rodzi się więc wniosek, iż multiwitamina jest skuteczniejszym sposobem na walkę z niedoborami. Szczególnie wartościowe są te suplementy diety, przy których produkcji wykorzystano rośliny bogate w poszczególne witaminy i minerały (np. czerwony żeń-szeń, ashwagandha, różeniec górski). Preparaty powstałe na bazie składników odżywczych pochodzenia naturalnego charakteryzują się wyższą przyswajalnością niż ich syntetyczne odpowiedniki.

[Głosów:3    Średnia:5/5]