maseczka

Maseczki ochronne służą do zasłaniania ust oraz nosa. Uznane są one za jeden z filarów profilaktyki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Noszenie maseczek jest konieczne w przestrzeni publicznej. Nasuwa się też oczywiste pytanie jaką maseczkę wybrać. Dlaczego noszenie maseczek jest tak ważne? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/maseczki-na-koronawirusa-jaka-wybrac-jak-nosic/ 

Maseczki ochronne – dlaczego są ważne? 

Maseczki ochronne pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W przypadku, kiedy jesteś zakażony wirusem i o tym nie wiesz, lub przechodzisz przez infekcje bezobjawowo, maska jest bardzo dobrym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenia się kropelek oddechowych. 

Noszenie maski jest też szczególnie ważne po to, aby chronić się przed czynnikami ryzyka poważniejszych konsekwencji COVID. Na takie czynniki narażone są głównie osoby w wieku powyżej 65 roku życia i osoby z chorobami serca, cukrzycą, otyłością, przewlekłą chorobę płuc, a także problemami z odpornością czy rakiem. 

Jakie są rodzaje maseczek ochronnych? 

Podstawowy podział maseczek ochronnych jest to ten, który uwzględnia maseczki jednorazowe i maseczki wielokrotnego użytku. Innym podziałem jest ten na maseczki profesjonalne oraz te uszyte ze zwykłych materiałów. Jednymi z najczęściej stosowanych maseczek ochronnych są te jednorazowe maseczki chirurgiczne, które oznaczone są w następujący sposób: 

  • typ I – filtrują 95% patogenów w powietrzu
  • typ II – filtrują 98% patogenów w powietrzu
  • typ IR – filtrują 95% patogenów, dodatkowo odporne na przesiąkanie, więcej niż 120 mm/Hg
  • typ IIR – filtrują 98% patogenów, dodatkowo odporne na przesiąkanie, więcej niż 120 mm/Hg

Maseczki przeciwpyłowe N95 chronią też przed przenikaniem pyłów i cząsteczek unoszących się w powietrzu. Z kolei półmaski ochronne przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oznaczone są symbolami FFP1, FFP2 oraz FFP3. 

Maseczki ochronne – które wybrać? 

Najlepsza maseczka ochronna to ta wykonana z co najmniej dwóch warstw tkaniny. Materiał powinien zapewniać też łatwe oddychanie. Maseczka powinna zakrywać nos i usta bez odstawanie od twarzy. Powinna mieć pętlę na ucho lub sznureczki do wiązania, dzięki czemu będzie można ją regulować. 

Zobacz też: http://www.zdrowienatopie.pl/jak-dochodzi-do-zakazenia-koronawirusem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]