Powstające w wyniku drobnych i większych urazów siniaki stanowią problem natury estetycznej, a podrażnione mogą wywoływać ból. Powstają bardzo łatwo, bo życie codzienne obfituje w drobne urazy i wypadki – czasem nawet pojawiają się „nie wiadomo skąd”. Warto znać domowe, proste sposoby na zmniejszenie obrzęku i zniwelowanie powstałego lub dopiero powstającego w urażonym miejscu siniaka. To pozwoli znacznie skrócić dolegliwości.
Czym jest siniak?
Siniaki są podskórnymi wylewami krwi z przerwanych naczyń krwionośnych. Powstają w wyniku urazów, a czasami nawet wskutek zbyt wytężonej aktywności fizycznej. Zwykle na początku są czerwone i spuchnięte, a następnie zmieniają kolor, co jest efektem rozkładania się hemoglobiny. Siniak zostaje powoli wchłonięty, a krew rozłożona.
Oliwa i czosnek
To połączenie sprawdza się nie tylko w kuchni włoskiej. Kilka ząbków obranego, przeciśniętego przez praskę czosnku należy wymieszać z dwoma łyżkami oliwy, a powstałą papkę założyć na miejsce stłuczenia. Taki okład należy trzymać pod gazą przez kilkanaście minut i powtórzyć tę procedurę kilka razy w ciągu dnia. Zawarty w czosnku antybiotyk przyspieszy gojenie krwiaka, jednak trzeba uważać, jeśli na siniaku znajdują się zadrapania i otwarte ranki. W takim przypadku lepiej skorzystać z innych metod.
Lód, zanim siniak powstanie
Okłady z lodu są znane każdemu. Ich stosowanie ma wielki sens – lód obkurcza pęknięte naczynka krwionośne, dzięki czemu krew przestaje się z nich wydostawać, a siniak nie powstaje lub jest o wiele mniejszy niż byłby bez takiej interwencji.
Metoda niekonwencjonalna – okład z kapusty
Ciekawą, choć mało znaną metodą wykorzystującą artykuły spożywcze jest stosowanie okładów z liści kapusty. Ta metoda działa szczególnie dobrze, kiedy z siniakiem idzie w parze opuchlizna i dolegliwości bólowe. Lekko rozgniecione tłuczkiem do mięsa liście kapusty należy przełożyć do siniaka i owinąć na noc bandażem. Zawarta w tym warzywie witamina C pomaga leczyć siniaki i likwidować ból związany z urazem.