Herbata z czystka - cudowne panaceum?

Herbata z czystka zyskała ostatnio wielką sławę, jako środek wspomagający leczenie wielu schorzeń i działający profilaktycznie. Zawiera polifenole, czyli antyoksydanty, które działają korzystnie hamując procesy starzenia komórek oraz zapobiegając namnażaniu komórek nowotworowych. Wprawdzie niektórzy zdają się przeceniać jej możliwości, zalecając zrezygnowanie na jej rzecz z konwencjonalnej medycyny, jednak warto włączyć ją do codziennej diety.

Walka z patogenami

Cięty, niezmielony czystek ma działanie antywirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych, na przykład zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, zapaleniu płuc. Może z powodzeniem stanowić uzupełnienie antybiotykoterapii, chociaż nie da się jej zastąpić. Pomaga też na obniżenie odporności, podnosząc ją. Działanie czystka widać także w chorobach skóry, na przykład łuszczycy lub łupieżu. Osobom zmagającym się z trądzikiem pozwala na szybsze pozbywanie się zmian.

Przeciwutleniacz

Napar z czystka ma właściwości, które pozwalają mu wyłapywać wolne rodniki i tym samym zapobiegać procesom starzenia się skóry. Skóra odpowiednio zadbana może bardzo długo prezentować się pięknie i zdrowo. Czystek działa też przeciwzmarszczkowo, spowalniając działanie odpowiedzialnego za rozkład kolagenu enzymu. Dodaje także sił witalnych, jest więc wskazany dla osób w podeszłym wieku i przemęczonych.

Zapobieganie zakrzepom

Działanie tego zioła pozwala też na rozpuszczenie zakrzepów i zatorów, co znacznie obniża ryzyko zachorowania na dolegliwości ze strony układu krążenia, a nawet zawału serca. Dzięki regularnemu piciu naparu z czystka można wspomóc swój organizm w walce z tą chorobą cywilizacyjną.

Higiena jamy ustnej i nałóg tytoniowy

Napar z czystka świetnie sprawdza się jako płyn do płukania ust, ze względu na swoje działanie antybakteryjne. rozpuszcza także bakterie, co przekłada się na lekkie wybielenie zębów. Ponadto odświeża oddech, z czego skorzystają także palacze – ich korzyści z picia czystka dotyczą także oczyszczania organizmu z toksyn.

[Głosów:1    Średnia:5/5]