Jak działa akupunktura?

Akupunktura to jeden z najstarszych sposobów, w jaki ludzie starali się leczyć rozmaite przypadłości zdrowotne. W jaki sposób oddziałuje na człowieka i w czym konkretnie może pomóc? Czy może pomóc na dłużej? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zasada działania akupunktury

Dla przeciętnego człowieka akupunktura kojarzy się przede wszystkim z wbijaniem igieł w ciało. Punkty te jednak nie są przypadkowe. Znajdują się one na tak zwanych meridianach, czyli liniach energetycznych, czy wzdłuż układu nerwowego. Według tradycyjnej medycyny chińskiej umiejętny ucisk w tych miejscach ma regulować (udrażniając lub spowalniając) przepływ energii w meridianach. Nawet jeśli jest się sceptycznie nastawionym do medycyny naturalnej, można odnieść do podejście do uciskania punktów nerwowych i wpływanie w ten sposób na funkcjonowanie organizmu.

Na co działa akupunktura?

Jednym z najbardziej podstawowych atutów akupunktury jest wpływanie na przewlekłe bóle. Zarówno te wynikające z ciągnących się kontuzji, jak i z długotrwałych chorób, czy zwyrodnień mięśni i kości. Z tego właśnie powodu w wielu gabinetach świadczących usługi związane z akupunkturą (między innymi w warszawskim akupunktura-rosinski.pl) spora część oferty dotyczy właśnie pomocy w przypadku bólu stawów, kości (również wynikających z reumatyzmu), ale też na przykład migren, czy nawet w mniej oczywistych sytuacjach, jak np. przy bolesnym wzwodzie.

Co istotne, akupunktura znajduje zastosowanie także w przypadłościach będących efektem przewlekłego stresu, czy tez niektórych nerwic (jednak nie wszystkich). Oddziałując na układ nerwowy może prowadzić do łatwiejszego odprężenia się, rozluźnienia zbyt spiętych mięśni i pomóc w stanach, w których ciągłe napięcie utrudnia relaksację.

Warto zauważyć, że to ostatnie może pomóc nie tylko w stresie jako takim, ale pośrednio także w przypadłościach z niego wynikających. Przykładowo niektóre osoby w wyniku ciągłego napięcia nerwowego doznają zaburzeń apetytu. Ciekawostką jest również fakt, że czasami sesje akupunktury są stosowane jako element wspierający w trakcie wychodzenia z nałogów (ze względu na fakt, że z ich pomocą można pobudzić krążenie, a to z kolei usprawnia proces oczyszczania się organizmu).

[Głosów:1    Średnia:5/5]