Wyróżnić można wiele przyczyn utraty uzębienia przez osoby dorosłe. Do najczęściej spotykanych należą choroby dziąseł oraz urazy mechaniczne, a także próchnica. Aby na nowo cieszyć się estetycznym uśmiechem, warto skorzystać z usług gabinetu stomatologicznego. W wielu przypadkach implant zębowy to najlepszy sposób na poprawę stanu uzębienia oraz zdrowia jamy ustnej. O czym warto wiedzieć przed zabiegiem?
Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?
Implanty stomatologiczne wszczepiane są bezpośrednio w tkankę kostną żuchwy oraz szczęki. Stosuje się je zarówno w przypadku braku zębów pojedynczych, jak i ubytków wielozębowych. Warto podkreślić, że implanty zębowe uważane są za najlepsze substytuty naturalnych korzeni uzębienia. Celem ich wstawienia jest odtworzenie podstawowych mechanizmów i funkcji zęba (takich jak np. gryzienie oraz żucie) w możliwie najwierniejszej formie. Przeprowadzenie zabiegu pozwala na przywrócenie pacjentowi swobody mówienia, uczucia komfortu podczas jedzenia oraz możliwości bezproblemowej pielęgnacji jamy ustnej. Implanty zębowe zapewniają jednocześnie niezwykle estetyczny oraz trwały efekt, niewymagający wykonywania dodatkowego szlifowania. Zabieg implantacji rekomendowany jest przez Światową Organizację Zdrowia, która uznała taką formę uzupełniania ubytków zębowych za najskuteczniejszą oraz najbezpieczniejszą.
Jakie są konsekwencje nieuzupełnienia braków zębowych?
Każdy brak w uzębieniu powinien być jak najszybciej odbudowany. Odbycie konsultacji z odpowiednim specjalistą pozostaje obligatoryjne przede wszystkim ze względu na ryzyko powikłań. Utrata nawet jednego zęba może bowiem doprowadzić do postępującego przechylania się sąsiednich zębów, a tym samym ich ścierania i wypychania. Z czasem zaczyna postępować także progresywny zanik kości, co znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się tzw. efektu Godona – w wyniku braku podparcia, zęby na przeciwnym łuku zębowym zaczynają wysuwać się z zębodołu. Nieuzupełnione ubytki mogą ponadto wywoływać kłopoty ze snem, stany migrenowe i silne bóle głowy, trudności z mówieniem oraz ograniczenia mimiki twarzy. Należy do tego doliczyć dyskomfort psychiczny i fizyczny pacjenta, powodowany zwiększoną wrażliwością oraz tkliwością zębów. Wszczepienie implantu pozwala na bezbolesne rozwiązanie tych problemów – przed zabiegiem podawane jest znieczulenie, a po jego wykonaniu pacjentowi przepisywane są odpowiednie środki przeciwbólowe.
Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantu?
Wszystkie potencjalne przeciwwskazania do zabiegu ustalane są indywidualnie przez stomatologa, który przeprowadza konsultację z pacjentem. Istnieje jednak kilka podstawowych ograniczeń, które zawsze brane są pod uwagę. Do przeciwwskazań bezwzględnych należy stan ciąży, padaczka, nieleczona cukrzyca, postępująca osteoporoza oraz wszystkie aktualnie leczone formy nowotworu. Zabiegu wszczepienia implantów nie wykonuje się także u osób w zbyt młodym wieku, ponieważ jego przeprowadzenie uniemożliwia często aktywny proces rozwoju szczęki. Indywidualnej ocenie specjalisty pozostawia się natomiast wszelkie wady zgryzu oraz zaburzenia układu krzepnięcia, a także choroby nerek, serca, tarczycy, płuc czy wątroby.
Warto pamiętać również o przeciwwskazaniach miejscowych, dotyczących bezpośredniego obszaru implantacji. Utrudnieniem może być np. niewielka ilość miejsca na wykonanie korony, niedostateczna szerokość lub wysokość wyrostka zębodołowego lub występowanie progresywnego przechylenia zębów. Implanty stomatologiczne nie powinny być ponadto wszczepiane w przypadku występowania schorzeń i stanów zapalnych błon śluzowych.
Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem wszczepienia implantów odwiedź stronę nowoczesnego centrum stomatologii: https://stomatologia-impla.pl/implanty/