Sok z buraka - wartości odżywcze

Do niewątpliwie najważniejszych kwestii w ramach dbałości o swoje zdrowie należy prawidłowa dieta, ale też regularna aktywność fizyczna. Ta nie bez powodu znalazła się obecnie w nowej piramidzie żywieniowej jako podstawa, czyli najniższe piętro. Aby prawidłowo się odżywiać i czerpać korzyści płynące z drogocennych właściwości odżywczych produktów, które spożywamy, warto wiedzieć o nich nieco więcej. W artykule poruszymy temat soku z buraka, ponieważ to warzywo zasługujące na szczególną uwagę. Posiada mnóstwo cennych substancji, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlaczego sok? Ponieważ warzywa, które gotujemy, tracą bardzo dużo swoich właściwości. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wykonanie soku z warzywa.

Jakie właściwości ma sok z buraka?

Sok z buraka przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn. Zawdzięcza swoje właściwości betalainom, a dokładnie barwnikom, które także występują w liściach szpinaku. Ponadto zasługuej na szczególną uwagę z powodu dużej zawartości witaminy C, niacyny, tiaminy, ryboflawiny, a także żelaza, wapnia i magnezu. Tak cennego źródła witamin i składników mineralnych nie powinni zabraknąć w naszej codziennej diecie.

Kto nie może pić soku z buraka?

Z uwagi na to, że burak posiada wysoki indeks glikemiczny, nie sprawdzi się w dietach osób chorujących na cukrzycę. Mogą stosować go jednak osoby, które są na odchudzającej diecie. Sok z buraka ma tylko 33 kalorie w 100 gramach. Działa detoksykująco, zapewniając organizmowi to, co najlepsze.

Wartości odżywcze i lecznicze soku z buraka

Sok z buraka zawiera betaninę, które reguluje funkcje wątroby, jak również woreczka żółciowego. Chroni przed działaniem wolnych rodników, dlatego udowodnione zostało, że spożywanie soku z buraka jest doskonałym sposobem w ramach profilaktyki antynowotworowej. Co więcej, sok z buraka jest świetnym środkiem wspomagającym odnowę organizmu po chemioterapii. Sok z buraka jest źródłem potasu i magnezu obniżających ciśnienie tętnicze. Jest znakomitym źródłem żelaza. Właśnie z tego powodu zalecane jest jego picie osobom borykającym się z niedokrwistością. Buraki wspomagają bowiem procesy krwiotwórcze.

Sok z buraka - wartości odżywcze

Sok z buraka warto włączyć do swojej codziennej diety również z uwagi na zawartość tryptofanu, który zapobiega depresjom oraz nerwicom. Tryptofan działa także uspokajająco. Sok z buraka to także źródło kwasu foliowego wykazującego działanie uspokajające. Nie bez powodu polecany jest osobom mającym problem z bezsennością. Kwas foliowy ma znaczenie w prawidłowym rozwoju płodu. Właśnie dlatego sok z buraka zalecany jest kobietom w ciąży. Pomaga on także normować poziom cholesterolu. Sok z buraka można pić w czasie infekcji wirusowych.

Domowy sok z buraka

Sok z buraka można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Można też wykonać go samodzielnie w domu przy pomocy dobrej sokowirówki. Drugi sposób jest oczywiście znacznie tańszy. Lekarze coraz częściej zalecają soki domowej roboty. Są najlepsze, ponieważ nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników. W ten sposób korzystamy z dobrodziejstw natury w prosty sposób. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że prawidłowe odżywianie jest dla naszego zdrowia najważniejszą kwestią. Warzywa i owoce powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, ponieważ dzięki nim zapewniamy organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.

Niespożywanie warzyw i owoców prowadzić może do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Domowy sok z buraka to niejedyny sok, na jaki warto postawić w swojej diecie. Ta powinna być urozmaicona i dostarczać nam odpowiednich składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Zakup dobrej sokowirówki to rozsądny zakup. Dzięki urządzeniu nie będziemy ograniczeni koniecznością wyjścia z domu i szukania na sklepowych półkach soków w pełni naturalnych. Każdego dnia będziemy mogli przygotować porcję witamin i składników mineralnych znajdujących się w szklance pysznego i odżywczego soku. Bo zdrowie mamy przecież jedno i należy dbać o nie na każdym kroku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]