paznokcie
fot: pixabay.com

Obcinanie paznokci to jeden z podstawowych zabiegów higienicznych jakie regularnie wykonujemy. Niestety, okazuje się, że większość z nas nie robi tego w prawidłowy sposób. Nie przykładamy do tego zbytniej uwagi, ponieważ trzeba to robić dość często, zazwyczaj więc robimy to na szybko. W konsekwencji płytka paznokciowa zostaje uszkodzona. Sprawdź, co robić, żeby tego uniknąć.

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-obcinac-paznokcie/

Odpowiednie akcesoria

Zanim przystąpimy do samego zabiegu powinnismy najpierw wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Pamiętajmy, że będzie on wykorzystywany bardzo często, dlatego nie warto na nim oszczędzać, tylko postawić przede wszystkim na jakość. W drogeriach wybór akcesoriów do pielęgnacji paznokci jest naprawdę duży. Podstawa są  dobre nożyczki do paznokci. Powinny być bardzo ostre, z ostro zakończone z delikatnie wygiętym końcem, który ułatwi nam dojście w trudno dostępne miejsca, a także nadanie płytce odpowiedniego owalnego kształtu. Warto zakupić również cążki do paznokci. Wiele osób preferuje właśnie tę metodę obcinania. Powinny być ostre i niezbyt małe, ponieważ trudno będzie nam nimi operować, zwłaszcza obcinając prawą rękę. Poza akcesoriami do cięcia potrzebny będzie nam również pilniczek. Nie kupujmy tych najtańszych, papierowych. Są zbyt szorstkie i za bardzo szarpią końcówki płytki paznokciowej. Znacznie lepszym wyborem będą nieco droższe szklane pilniczki. Przyda się również polerka do paznokci, a także drewniane jednorazowe patyczki do odsuwania skórek. 

Jak obcinać paznokcie

Paznokcie u stóp są znacznie grubsze niż te u rą, dlatego najlepiej jest obcinać po kąpieli. Płytka robi się wtedy bardziej miękka, a paznokcie nie rozwarstwiają się. Paznokcie u stóp powinnismy przycinać na prosto, bez zaokrąglania. Jeśli będą okrągłe to podczas odrastania mogą wrastać końcówkami w skórę, tworząc bolesne ranki. Nie obcinajmy ich jednak zbyt krótko, ponieważ będzie to dla nas nieprzyjemne. Po przycięciu ich nożyczkami, wygładźmy końce pilniczkiem. Następnie wygładźmy płytkę polerką. Zmiękczone po kąpieli skórki odsuńmy delikatnie drewnianym patyczkiem. Nie obcinajmy jej metalowymi obcążkami, ponieważ łatwo się nimi zranić i doprowadzić do zakażenia.

Przeczytaj też: https://www.technologie.info.pl/jak-sprawdzic-parametry-plyty-glownej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]