Olej lniany ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, dietetyce oraz medycynie. Poleca się go osobom o obniżonej odporności, słabym żołądku, wracającym do zdrowia po okresie choroby oraz szczególnie podatnym na wyjałowienie organizmu wskutek intensywnego uprawiania sportu. Pozyskuje się go z nasion lnu zwyczajnego, a czym w niższej temperaturze jest tłoczony, tym więcej posiada prozdrowotnych właściwości.
Jaki olej kupić?
Zawsze należy wybierać olej lniany tłoczony na zimno, nierafinowany i wysokolinolenowy (ten termin oznacza, że do jego wyciśnięcia użyto niemodyfikowanych nasion). Powinien zawierać 50% kwasów tłuszczowych Omega – 3 i być tłoczony w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Takie warunki przygotowania gwarantują, że jest to produkt najwyższej jakości, oferujący pełen bukiet swoich cennych właściwości.
Najbardziej opłaca się kupować niewielkie butelki, ponieważ raz otwarty olej lniany musi zostać spożyty w ciągu miesiąca. Należy też trzymać go w lodówce, dzięki czemu kwasy nie ulegną utlenieniu.
Jakie działanie wykazuje olej lniany?
Kwasy omega-3, których bardzo wiele zawiera olej lniany, to niezwykle cenne dla funkcjonowania mózgu składniki. Powodują spadek stężenia złego cholesterolu, co stanowi świetną profilaktykę chorób krążenia. Ponadto, olej ten regeneruje błony śluzowe przewodu pokarmowego, dlatego przyczynia się do łagodzenia dolegliwości. Olej wpływa też na uregulowanie poziomu hormonów żeńskich, co zmniejsza dolegliwości związane z miesiączką oraz przekwitaniem. Ma także dobry wpływ na stan skóry, zapobiegając jej wysuszaniu łuszczeniu się, a osoby aktywne i uprawiające sporty mogą używać go w celu wzmocnienia wytrzymałości swojego organizmu. Olej lniany sprzyja też odchudzaniu.
W jaki sposób dobierać dawki?
Zakres dawki dla dorosłej osoby to od 2 do 6 łyżek na dobę, w zależności od potrzeb. Można spożywać go dodając do sałatek, jogurtów, pijąc bezpośrednio lub maczając w nim pieczywo. Podgrzany traci swoje właściwości, stąd zawsze powinien być przyjmowany na zimno.