Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybór naturalnych produktów kosmetycznych. Nasza świadomość dotycząca zdrowia jest coraz większa i właśnie z tego powodu nie tylko zaczynamy się zdrowo odżywiać, ale też zwracamy uwagę na to, co aplikujemy na swoje ciała. Zwłaszcza kobiety zwracają na tę kwestię uwagę. Jeśli chodzi o mydło naturalne, to kupujemy je w sklepach z naturalnymi kosmetykami, jak również produkujemy samodzielnie w zaciszu swojego domu. Receptury nie są skomplikowane. Niemniej jednak, jeśli nie mamy czasu na przygotowanie kosmetyku do mycia, możemy skorzystać z gotowych produktów.
Jak powstaje mydło naturalne?
Mydła naturalne pachnące, kolorowe, a jednocześnie też o pięknych kształtach możemy kupić w sklepach w tym również w tych internetowych, gdzie mamy dostęp do szerokiego wyboru kosmetyków. Alternatywą dla tego rozwiązania jest samodzielne wykonanie kosmetyku. Jak to zrobić? Receptura nie należy do szczególnie skomplikowanych.
Do przygotowania naturalnego mydła potrzebne nam będzie kilka składników: wodorotlenek sodu, woda destylowania oraz konkretne dodatki według własnego uznania. Dodatkowo kupić należy naturalne barwniki. W internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji, dlatego z całą pewnością bez najmniejszych problemów każdy znajdzie coś dokładnie dla siebie. Co więcej, właśnie naturalne mydło wykonane samodzielnie stanowi najlepszy upominek dla rodziny lub znajomych.
Jakie są rodzaje mydeł naturalnych?
Warto wiedzieć, że mydła naturalne dzieli się na kilka rodzajów. Są to dokładnie mydła kastylijskie, marsylskie, borowinowe oraz siarkowe. Kastylijskie mydła produkowane są na bazie oliwy z oliwek. Są niezwykle łagodne. Nadają się do korzystania nawet przez najmłodsze grono zwolenników naturalnych produktów kosmetycznych. Marsylskie mydła nie bez powodu pachną lawendą, jak również posiadają w swoim składzie mnóstwo naturalnych składników. Borowinowe mydła wykazują świetne właściwości dla skóry. Uelastyczniają ją, ponieważ borowina wspomaga produkcję kolagenu. Mydła siarkowe wysuszają skórę. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób o tłustej i trądzikowej cerze.
O zaletach mydła naturalnego słów kilka
W ramach zalet mydeł naturalnych przede wszystkim należy wymienić fakt, że produkowane są wyłącznie z naturalnych składników. Brak sztucznych, chemicznych substancji oraz związków świetnie wpływa na naszą cerę. Mydła naturalne nie wywołują reakcji uczuleniowych, dlatego są tak lubianym przez alergików kosmetykiem. Samodzielnie robione mydła mają to do siebie, że przygotować możemy je dokładnie z takich składników, jakie potrzebne są naszej skórze.
Możemy zapoznać się z właściwościami danych naturalnych środków i wykorzystać je w produkcji naszego domowego mydła. Dzięki możliwości przygotowania mydła domowej produkcji, dobierzemy w jego przypadku idealną kompozycję zapachową. Stworzymy mydło o idealnym zapachu, właściwościach, a nawet kształcie.
Inne rodzaje mydeł naturalnych – jakie dodatki?
Kupując, jak i wykonując naturalne mydła samodzielnie w domu, warto pamiętać o dodatkach. Warto wiedzieć, że to właśnie one mają też szczególne właściwości i dlatego należy mieć wiedzę, jakich dodatków używać. Poza tymi, o których wcześniej pisaliśmy na uznanie zasługują jeszcze inne dodatki. Oto mydła naturalne o świetnych właściwościach:
- mydło z dodatkiem miodu – działa odżywczo, odmładzająco oraz antyoksydacyjnie
- mydło z dodatkiem fiołków – wspomaga leczenie trądziku, wysypek oraz wszelkich reakcji uczuleniowych na skórze
- mydło z błotem z Morza Martwego – złuszcza, odżywia, oczyszcza i odnawia skórę
- mydło z dodatkiem oleju z czarnuszki – wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe, nawilżające, odżywiające
Przed wyborem mydła naturalnego konieczne jest dokładne sprawdzenie jego składu. Są to bowiem mydła, które zwykle mają konkretne właściwości. Dzięki pielęgnacji skóry tego rodzaju naturalnymi kosmetykami możemy mieć pewność, że nie podrażnimy cery, a co więcej, w ramach regularnego stosowania poprawi się jej kondycja.