Nie wystarczy wybrać preparatu magnezu o najwyższej dostępnej na rynku dawce, aby zyskać pewność, że organizm otrzyma odpowiednią ilość pierwiastka. Nie wszystkie suplementy spełniają najwyższe wymagania, a przede wszystkim należy zwrócić uwagę, w jakiej postaci magnez występuje. Co warto wiedzieć, wybierając magnez?

Czy wszystkie preparaty magnezy są wysokiej jakości?

Produkty magnezowe są wszechobecne. Można je kupić w aptece, ale też na przykład w drogerii. Duża ilość preparatów sprawia, że często sugerujemy się reklamami. Zwracamy również uwagę na cenę. Powszechnie dostępne preparaty są suplementami diety, co oznacza, że ich skład i proces produkcji nie były kontrolowane w tak restrykcyjny sposób jak leki. Nie bez przyczyny na rynku właściwie co chwilę pojawia się nowy suplement – opracowanie go i wprowadzenie do sprzedaży nie wymaga wieloletnich badań klinicznych. Należy jedynie zgłosić do Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) wzór opakowania i ulotki. GIS ma prawo żądać szerszych wyjaśnień dotyczących składu suplementu i jego zastosowania, ale nie ma obowiązku dokładnej kontroli każdego producenta, który w pełni ponosi odpowiedzialność za swój produkt. W efekcie nie wszystkie opisy zgadzają się w pełni ze stanem faktycznym składu i ilością substancji czynnych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie firmy sprzedają suplementy o obniżonej skuteczności. Duża konkurencja sprawia, że producentom zależy na pozyskaniu stałych klientów, dlatego dokładają wszelkich starań, aby dostarczać suplementy spełniające oczekiwania odbiorców.

Od czego zależy przyswajalność magnezu?

Przyswajalność magnezu jest istotną cechą każdego preparatu magnezowego, ponieważ od niej zależy, czy nasz organizm otrzyma pożądaną dawkę pierwiastku potrzebną do zachowania prawidłowych funkcji życiowych. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele prac badawczych mających na celu wskazanie, która forma chemiczna magnezu jest najlepiej przyswajalna w przypadku podawania doustnego. Według badań tlenek i węglan magnezu wchłaniają się słabiej niż mleczan, cytrynian i asparaginian magnezu. Współczesny tryb życia pełen pośpiechu, stresu i spełniania się w wielu rolach życiowych, a także brak zrównoważonej diety, picie dużych ilości kawy i intensywne uprawianie sportu powodują, że sięganie po suplementy jest wskazane. Jeżeli jednak mamy do czynienia z poważnymi niedoborami klasyfikowanymi jako stan chorobowy, wtedy należy skorzystać z leku magnezowego. Od suplementu różni się optymalną dawką magnezu, a przede wszystkim pełną dokumentacją składaną przez producenta w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i Środków Biobójczych. Działanie leku jest potwierdzone badaniami. O przyswajalności magnezu można przeczytać więcej na stronie: https://www.magneb6.pl/wchlanialnosc%20magnezu/sole-magnezu-i-ich-przyswajalnosc.

Powszechne zalecenia dotyczące przyjmowania preparatów magnezu

Białka i tłuszcze nienasycone z pokarmów sprzyjają wchłanianiu magnezu, dlatego zaleca się przyjmowanie go w trakcie posiłków. Witamina B6 zwiększa przyswajalność pierwiastka, więc warto wybierać preparaty, które ją zawierają. Wchłanianie soli magnezu ograniczają z kolei hormonalne środki antykoncepcyjne, leki zmniejszające wydzielanie soków żołądkowych  i leki moczopędne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]