Szczotkowanie zębów jest czynnością higieny codziennej. Zazwyczaj nie odbiegamy od tego nawyku, nie mniej zdarza się, że minimalizujemy tę czynność do jednego razu i dodatkowo skracamy czas szczotkowania. Niestety, ma to swoje przełożenie w kondycji uzębienia i jego ogólnego stanu. Pojawia się nieświeży oddech, liczne ubytki i choroby przyzębia. Wielu z nas po prostu nie zna dobrej i rekomendowanej techniki szczotkowania, a do tej prostej z pozoru czynności higienicznej wybiera pierwszą z brzegu szczoteczkę i pastę, pomijając aspekt konieczności oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych czy całej jamy ustnej.
Dentysta o czyszczeniu zębów
Powiedzieliśmy już, że szczotkowanie zębów jest czynnością, którą należy wykonywać codziennie. Przyjmuje się, że powinno się myć zęby przynajmniej dwa razy, ale jeśli spożywaliśmy kwaśne czy słodkie pokarmy rekomendowana ilość szczotkowania wzrasta. Co więcej, dla własnego komfortu i zdrowia przynajmniej raz w roku należy umówić się w gabinecie stomatologicznym na gruntowne oczyszczanie zębów. Warto wybrać klinikę dentystyczną, która proponuje wykonanie tego zabiegu przy użyciu profesjonalnych i rekomendowanych na świecie technik. W Polsce do takich placówek zalicza się Dentestetica z Krakowa.
Więcej niż szczotkowanie
Wyobraźmy sobie, że każdego dnia czyścimy kanapę, ale robimy to tylko z wierzchu, pomijając wszystkie zakamarki. Efekt jest nietrudny do przewidzenia. Na tym dość trywialnym przykładzie możemy zobrazować powszechne i pobieżne mycie zębów. Co jakiś czas konieczne jest zajrzenie do zakamarków i solidne ich oczyszczenie. Dlatego do mycia zębów należy włączyć płukanie jamy ustnej, używanie nici lub igieł dentystycznych, skrobaka do języka i naturalnie uzupełnić te działania regularnością wizyt u dentysty. W gabinecie dentystycznym nasze zęby mogą zostać poddane wielu zabiegom tj. piaskowanie, ultradźwięki czy usunięcie płytki i kamienia nazębnego, które są przyczynkiem do powstania próchnicy i innych zmian w obrębie dziąseł.