Katar - 3 skuteczne sposoby leczenia

Katar nie jest zwiastunem niczego dobrego. Potrafi być do tego stopnia uciążliwy, że mamy naszego stanu chorobowego naprawdę dość. Pierwsze dni z katarem są najgorsze. Kręcenie w nosie, wyciekająca wydzielina, kichanie zmusza nas do tego, że niemal nierozerwalni jesteśmy z paczką chusteczek higienicznych. Katar dotyka nas, gdy nastąpi infekcja. Może być objawem lekkiego przeziębienia, ale też poważnej choroby, która w ten sposób dopiero co zaczyna szaleć w naszym organizmie. Katar może pojawić się również jako reakcja alergiczna i wówczas sposoby jego leczenia będą wyglądały nieco inaczej. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób można skutecznie leczyć katar.

Pierwszy sposób na katar

Warto pamiętać, że w czasie kataru bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy więc w trakcie kataru przyjmować dużo płynów, które mają wpływ na lepsze oczyszczanie wydzieliny. Dzięki właściwej ilości wypijanych płynów pozbywamy się także innych dolegliwości związanych z infekcją. Warto pić wodę, ale też gorące napoje jak na przykład herbatę z sokiem malinowym, cytryną czy miodem. W ramach domowych sposobów na katar można polecić jeszcze jedną znakomitą metodę. To moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli oraz olejków (miętowy, eukaliptusowy, sosnowy). Na noc olejki można wykorzystać do nasmarowania stóp. Należy pamiętać, że po takim zabiegu na stopach koniecznie muszą znaleźć się grube ciepłe skarpety.

Drugi sposób na katar

Bardzo skutecznym sposobem na katar jest inhalacja. Lecznicze zioła potrafią zminimalizować jego objawy, jak również przywrócić nasz organizm do zdrowia. Ziołowa inhalacja to rzeczywiście najlepsze, na co warto sobie pozwolić nie tylko z uwagi na katar, ale też na ogólną infekcję, która nas dotknęła. Zioła wykazują bowiem działanie przeciwzapalne, pomagają w odkażeniu, jak i udrożnieniu nosa.

Katar - 3 skuteczne sposoby leczenia

Przepis na inhalację. Do miski należy wsypać szałwię, tymianek, lipę, kwiat czarnego bzu i zalać zioła wrzącą wodą. Już po kilku minutach można nachylić głowę nad naparem i wykonać inhalację. Taki zabieg leczniczy powinien trwać około 10-15 minut. Na czas inhalacji głowę najlepiej nakryć ręcznikiem. Inhalacja polepszy stan naszego zdrowia, samopoczucia, ale przede wszystkim skutecznie wpłynie na zahamowanie kataru.

Trzeci sposób na katar

Jeśli zabierzemy się za leczenie kataru od jego pierwszych chwil, mamy duże szanse na to, że nie będzie nas męczył długo, a co więcej, nie będzie powodem do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Katar to wydzielina, która ma tendencję do spływania po ściankach gardła. Wywołuje stan zapalny w gardle, ale też może przerodzić się w zapalenie oskrzeli. Pierwszych objawów przeziębienia, czyli kichania, wodnistej wydzieliny z nosa nie można bagatelizować.

To znak, że musimy wdrożyć szybkie i skuteczne działanie. Za pomocą naturalnych składników możemy zdziałać cuda. Należy być w tych działaniach cierpliwym i wytrwałym. Istotną metodą, którą tu przedstawimy jest też właściwa dieta, a dokładnie to, co możemy dodatkowo włączyć do niej w razie kataru. Na szczególną uwagę zasługują spore ilości czosnku działającego antybakteryjnie, jak również natka pietruszki będąca źródłem witaminy C. Nie zapominajmy w ramach infekcji o cebuli. Możemy dodawać ją do sałatek, na kanapki, do surówek, jak również wypić jej sok po wrzuceniu plasterka do szklanki z gorącą wodą. Taki wywar należy wypijać kilka razy dziennie. W okresie infekcji, a jednocześnie też kataru do przygotowywanych potraw dobrze jest dodawać ostre przyprawy jak curry, pieprze cayenne czy imbir.

Katar – podsumowanie

W razie kataru można zastosować wszystkie powyższe metody jednocześnie. Jeśli jednak widzimy, że nasz stan nie ulega poprawie, a katar to niejedyny objaw infekcji, należy udać się do lekarza. Opisane metody są skuteczne. Niemniej jednak należy należy pamiętać, że trzeba wdrożyć je natychmiast wraz z pierwszymi objawami przeziębienia. Ich skuteczność zależy również od naszej odporności. Jak wiadomo silny organizm potrafi bardzo szybko zwalczać tytułowe dolegliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]