Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. To właśnie dzięki niemu mamy energię do pracy czy nauki. Zwykle jednak na śniadanie mamy za mało czasu, aby przygotować je w odpowiedni sposób dostarczający właściwych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Na szczęście podpowiemy, co zrobić, aby zjeść rano pełnowartościowy posiłek. Zdrowe śniadanie koniecznie musi być bogate w witaminy, błonnik. Koniecznie muszą znaleźć się w posiłku produkty zbożowe, ale też warzywa i owoce. Poniżej znajduje się kilka świetnych propozycji, pomysłów na szybkie, ale zawsze zdrowe śniadanie oraz garść informacji o tym najważniejszym posiłku dla każdego.
Jakie zdrowe i szybkie śniadanie?
Śniadanie dla zawsze spóźnionych. To bardzo złe, że wiele osób rezygnuje ze śniadania na rzecz kawy, dłuższego snu czy też jeszcze z uwagi na inne powody. Prawie każdy z nas lubi sobie pospać, ale nie możemy robić tego kosztem naszego zdrowia. Propozycją dla zawsze spóźnialskich i śpiochów może być koktajl przygotowany poprzedniego dnia wieczorem i przechowany w lodówce. Aby taki koktajl wykonać potrzebne jest nam niewiele czasu, a dodatkowo blender, szpinak, gruszka, banan, kiwi, łyżka siemienia lnianego i 200 ml jogurtu naturalnego. Składniki wystarczy zblendować, koktajl umieścić w lodówce i zdrowe śniadanie na kolejny dzień gotowe.
Śniadanie dla łasuchów. Mowa tu o śniadaniu na słodko lecz nie z cukrem, ponieważ ten zakwasza nasz organizm i prowadzi do wielu poważnych chorób. Cukier jest wysokokaloryczny, dlatego warto w ogóle wyeliminować go ze swoje diety. Nasze zdrowe śniadanie dla łasuchów przygotowane zostanie z kaszy jaglanej. Pół szklanki kaszy płuczemy w wodzie, a następnie zalewamy szklanką mleka. Gotujemy przez około 15 minut. Do kaszy dodajemy następnie pokrojone owoce według uznania oraz łyżeczkę naturalnego miodu.
Śniadanie dla głodomorów. Jeśli należymy do osób, które z całą pewnością nie najedzą się koktajlem, kaszą czy owocami, musimy znaleźć zupełnie inne rozwiązanie. Oto przepis dla tych, którzy potrzebują bardziej kalorycznego pierwszego posiłku. Jego podstawą będą jajka. Są sycące i smaczne, a naszą propozycją jest po prostu omlet. Potrzebujemy 2 jajek, soli, pieprzu, pomidora oraz łyżeczki masła. Zaczynamy od pomidora, którego wrzucamy na patelnię najpierw, aby odparował. Następnie dodajemy jajka i smażymy aż się zetną. Omleta możemy posypać szczypiorkiem.
Śniadanie dla śpiochów i zmarzluchów. Jeżeli należymy do osób, którym z trudem przychodzi wyjście z ciepłego łóżeczka i lubią sobie dłużej pospać, możemy skorzystać ze śniadanie typowo na ciepło. W tym celu potrzebne nam będzie pół szklanki płatków owsianych, pół szklanki mleka, sok jabłkowy, starte jabłko, cynamon, łyżka jogurtu naturalnego. Płatki należy zalać dzień wcześniej mlekiem. Rano połączyć składniki i zapiec w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut.
Śniadanie dla tradycjonalistów. Czy będzie to w takim układzie kanapka? Tak, ale urozmaicona. Potrzebować będziemy dwóch kromek pełnoziarnistego chleba, które smarujemy pesto. Kolejno kładziemy kilka plasterków świeżego ogórka, plasterek wędzonego łososia oraz świeży koperek. To z całą pewnością świetne śniadanie, niby tradycyjne, a jednak z nutą nietuzinkowego urozmaicenia.
Śniadanie – zdrowy początek dnia
Śniadanie należy do tych posiłków, które rzeczywiście wspiera nas przez wiele godzin każdego dnia. Co więcej, to właśnie jedzenie śniadania zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości. Dlaczego? Ponieważ zapobiega uczuciu wzmożonego głodu. Nie jedząc śniadania, po kilku godzinach czujemy się bardzo głodni. Nasz organizm domaga się energii. Po co sięgamy? Po to, co pod ręką. Cokolwiek, co zmniejszy napad głodu. W ten właśnie sposób zaczynają się nieprawidłowe nawyki, które prowadzą do rozregulowania metabolizmu, a także wielu chorób. Śniadanie to podstawa, o której bezwzględnie należy pamiętać. Jest ono ważne bez względu na nasz wiek. Potrzebne jest dorosłym, młodzieży oraz dzieciom.