Choroby gardła potrafią bardzo utrudnić życie nie tylko tym osobom, których codzienna praca polega na mówieniu. W sezonie jesienno – zimowym, gdy wzrasta podatność na wszelkie infekcje, to niemal norma. Czasem ból gardła skutecznie uniemożliwia mówienie i dokucza tak mocno, że zaczyna się szukać skutecznego środka, by go uśmierzyć. Warto dać szansę naturalnym substancjom, które są o wiele zdrowsze od tabletek i antybiotyków, a częstokroć działają równie skutecznie.
Zioła w walce z bólem gardła
Picie ziołowych naparów pomaga nawilżyć podrażnione gardło, a także zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Można samodzielnie przygotować mieszankę ziół, a następnie pić ją i płukać nią usta, żeby zlikwidować uporczywy ból. W takich sytuacjach pomagają rośliny, który są powszechnie dostępne i każdy może po nie sięgnąć naprawdę niewielkim kosztem.
Tymianek, szałwia i podbiał
Te zioła łączy działanie wykrztuśne i antybakteryjne. Połączone duet lub trio dają razem działanie zwalczające bakterie, wirusy i grzyby. Szałwia ma silne działanie ściągające i odkażające, co sprawia, że świetnie nadaje się do płukania ust w trakcie infekcji. Tymianek usprawnia pracę układu oddechowego oraz ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, co skutkuje szybszym zwalczaniem infekcji przez organizm. Z kolei podbiał osłania błonę śluzową gardła. Płukanka przyrządzona z tych trzech ziół jest świetną alternatywą dla aptecznych tabletek na ból gardła.
Rumianek i mięta pieprzowa
Picie naparu z rumianku ma wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego oraz nawodnienie błon śluzowych chorego, bolącego gardła. Z kolei mięta zawiera olejki eteryczne, które przynoszą ulgę w oddychaniu i działają przeciwbólowo. Oba zioła posiadają działanie rozkurczowe, co przekłada się na znaczne zmniejszenie przykrych dolegliwości.
Babka zwyczajna, prawoślaz i lukrecja
Prawoślaz jest używany do wytwarzania najpopularniejszego, tradycyjnego syropu na dolegliwości związane z układem oddechowym. Osłania i nawilża śluzówkę, podobnie jak lukrecja, która w dodatku oczyszcza gardło i drogi oddechowe z flegmy. Z kolei babka zwyczajna ma szerokie zastosowanie w przeziębieniach i infekcjach.