Wybór inhalatora nie musi być wcale trudną decyzją. Trzeba dokładnie wiedzieć, jakie są podstawowe rodzaje inhalatorów i dla jakich chorób mogą one być aktualnie stosowane. Istotnym kryterium jest to, ile kosztuje inhalator i na jak długo może on służyć pacjentowi. Dla właściwego wyboru ważne jest również uwzględnienie tego, czy pacjent jest w stanie samodzielnie obsługiwać inhalator i czy ma wystarczające zdolności motoryczne i poznawcze, dla przyjmowania leków we właściwy sposób.
W jakich chorobach stosuje się inhalatory?
Inhalatorów na rynku jest całe mnóstwo. Ich rodzaje i mechanizmy podawania leków są zależne zarówno od typu substancji stosowanej do inhalacji, jak i docelowego przeznaczenia dla określonej grupy chorych. Należy dokładnie zorientować się na początku, jaki inhalator powinien być wybrany i jak używać inhalatorów w sposób maksymalizujący efektywność stosowanego leczenia.
Inhalatory stosowane są w przykładowych jednostkach chorobowych:
– astmie,
– POChP,
– zapaleniu oskrzeli,
– alergiach,
– zapaleniach zatok,
– mukowiscydozie,
– zapaleniach płuc,
– zapaleniu tchawicy i krtani,
Podstawowymi rodzajami inhalatorów są:
– inhalatory ciśnieniowe (MDI) ze sprężarką,
– inhalatory proszkowe,
– inhalatory pneumatyczne,
– inhalatory ultradźwiękowe,
Urządzenia podręczne, stosowane na przykład w celu podawania leków dla astmatyków w celu przerwania ataku określane są jako inhalatory. Większe urządzenia, tworzące aerozol z zawartym lekiem nazywa się nebulizatorami. Stosowany rodzaj leku mocno wpływa na to, jak używać inhalatorów.
Standardowymi substancjami podawanymi w inhalatorach są:
– mukolityki,
– glikokortykosteroidy,
– leki rozszerzające oskrzela,
– beta-mimetyki,
– kromony,
– sól fizjologiczna,
– leki antyleukotrienowe,
Czym charakteryzują się wybrane modele inhalatorów
Główne rodzaje inhalatorów osobistych to urządzenia pneumatyczne. Są one podręczne i możliwe do posiadania w każdej sytuacji. Zawierają one najczęściej szybko działający glikokortykosteroid, który pozwala skutecznie przerwać napad duszności. Jego efekt działania wzmacniany jest przez lek rozkurczający oskrzela – salbutamol. Lek znajduje się w pojemniku, który jest pod ciśnieniem. Ważne jest skoordynowanie wdechu z momentem naciśnięcia przycisku. U dzieci dobrze jest stosować specjalne tuby do inhalacji, które ułatwiają dziecku oddychanie mieszaniną leczniczą.
Jak wybrać i ile kosztuje inhalator?
Mocno wpływającym parametrem na decyzje zakupowe jest to, ile kosztuje inhalator. W kontekście różnych rodzajów inhalatorów trzeba patrzeć na rozwiązania preferowane i stosowane przez klinicystów. Popularne są nebulizatory pneumatyczne, które za pomocą pompki powodują powstanie aerozolu. Za ich pomocą podaje się mukolityki, sól fizjologiczną oraz niektóre z rodzajów leków rozszerzających oskrzela. Wadą urządzeń pneumatycznych jest oziębianie mieszaniny oddechowej, co może powodować następcze podrażnienia gardła i dróg oddechowych. O wiele lepszym wyborem jest nebulizator ultradźwiękowy. Jak działa to urządzenie i ile kosztuje inhalator? Za pomocą ultradźwięków powstaje specjalna mieszania oddechowa, która ma pokojową temperaturę – samo urządzenie również jest cichsze. Dzięki zastosowaniu technologii takiej możliwe jest również istotne ograniczenie gabarytów inhalatora.