Ciąża to bardzo trudny okres dla organizmu kobiety. Szereg zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym czasie, ma duże znaczenie nie tylko dla rozwoju płodu, ale oddziałuje na całe ciało przyszłej mamy. Jedną z konsekwencji jest bardzo sucha skóra, z którą zmaga się wiele ciężarnych. Poza dużym uczuciem dyskomfortu, jakie jej towarzyszy oraz defektem kosmetycznym związanym z jej wyglądem, sucha skóra w ciąży może mieć swoje następstwa także po porodzie i wpływać na stan skóry przez długie lata. Mowa oczywiście o znienawidzonych przez kobiety rozstępach, na powstanie których sucha skóra jest zdecydowanie bardziej podatna. Jakie są przyczyny występowania suchej skóry w ciąży i jak skutecznie walczyć z jej przesuszaniem?

Sucha skóra – przyczyny

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. To okres zmian w obrębie całego ciała. Nie wszystkie z nich są pozytywne. Zaburzona gospodarka hormonalna powoduje szereg następstw, które są mocno odczuwalne dla ciężarnych i bardzo często uciążliwe dla nich. Zwiększona liczba estrogenów – przypadająca na okres ciąży – sprawia, że skóra staje się wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia. Wynika to ze spowolnienia pracy gruczołów łojowych, które wydzielają mniej sebum – najważniejszego składnika bariery ochronnej skóry. Skutkiem tej sytuacji jest skłonność do przesuszania, zaczerwienienia i pieczenia. Na całe szczęście skóra po ciąży wraca do równowagi, a problemy występujące w tym czasie zanikają. Zanim to jednak nastąpi, warto skupić się na metodach pozwalających zredukować problemy skórne w ciąży i związany z nimi dyskomfort.

Wymagania skóry w okresie ciąży

Nie ulega wątpliwości, że skóra w okresie ciąży potrzebuje specjalnego traktowania i właściwej pielęgnacji. Sucha skóra na nogach czy też wysuszona skóra twarzy, poza nieestetycznym wyglądem, wiąże się z dużym dyskomfortem, który wynika z uczucia ściągnięcia, pieczenia i podrażnienia – to cechy charakterystyczne nadmiernego przesuszenia. Aby zminimalizować skutki przesuszonej skóry, należy skupić się na specjalnej pielęgnacji, uwzględniającej jej specyficzne potrzeby. Wybierając kosmetyki przeznaczone do tego celu, zawsze należy sprawdzić ich skład. Poza składnikami zapewniającymi utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, powinny się w nich znaleźć łagodne substancje hipoalergiczne, bezpieczne dla kobiet w ciąży. W przypadku tego rodzaju preparatów nie powinny dominować składniki silnie działające, takie jak witamina C czy też retinol, barwniki, substancje zapachowe i duże ilości konserwantów. Kosmetyki powinny cechować się dużą ilością wody termalnej i substancji łagodzących – alantoniny oraz kojących wyciągów roślinnych. Więcej informacji na temat kosmetyków dedykowanych suchej cerze w ciąży można znaleźć na dermo.expert.

Bardzo wysuszona skóry twarzy jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też kremy do twarzy powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne o wysokim stopniu ochrony. Sucha skóra ciała wymaga specjalnego traktowania. Po każdej kąpieli należy zastosować kremy i balsamy przeznaczone do suchej skóry, które pomagają wyrównać i zatrzymać odpowiedni poziom jej nawilżenia, zapobiegając szybkiej utracie wody z naskórka. W związku z tym, że skóra sucha jest mniej elastyczna, w wyniku zwiększenia objętości związanej z przyrostem masy ciała, w takich miejscach jak brzuch czy uda staje się bardziej narażona na pojawienie się nieestetycznych rozstępów. Dlatego trzeba należycie zadbać o jej pielęgnację, wykorzystując na przykład krem na brzuch w ciąży poprawiający jej elastyczność i poziom nawilżenia. W okresie ciąży zwykłe kosmetyki drogeryjne najlepiej zamienić na preparaty apteczne, których skład jest bardziej dostosowany do szczególnych potrzeb skóry, a przy tym całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka.

[Głosów:21    Średnia:2/5]