Granat - właściwości odżywcze

Nie bez powodu chińscy lekarze uznawali sok z granatów za życiodajny nektar. Owoc granatu niebezpodstawnie uważano za owoc długowieczności oraz płodności. Granat złożony w 50% ziaren to smaczny egzotyczny owoc o niezastąpionych wartościach odżywczych oraz właściwościach przemawiających za włączenie go do diety. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego to właśnie granat zasługuje wśród owoców na szczególną uwagę, zachęcamy do przydatnej lektury.

O drzewie granatowca słów kilka

Granaty to owoce granatowca, czyli dokładnie ciernistego drzewa, które dorasta do 3-5 metrów wysokości. Granatowiec pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, z Mezopotamii i Persji. Dziś bez najmniejszego problemu można kupić go w Polsce, w każdym z dużych marketów, ale też w mniejszych osiedlowych sklepach z warzywami i owocami.

O właściwościach odżywczych granatu

Granat jest świetnym owocem pod kątem kaloryczności oraz indeksu glikemicznego. Dostarcza około 83 kalorii, ale ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że można jeść go bez obaw o wzrost wagi. Poza tym granat jest wspaniałym źródłem błonnika. Jest polecanym owocem dla wszystkich osób, które chcą dbać o swoją sylwetkę, ale też tym, które stosują dietę odchudzającą. Można spożywać go bez ograniczeń.

Granat - właściwości odżywcze

Warto wiedzieć, że granaty są nie tylko sprawdzonym źródłem błonnika pokarmowego, ale też witamin z grupy B: B1, B2, B5, B9 oraz witaminy C, E i K. Nie należy zapominać, że owoce granatów zawierają mnóstwo istotnych minerałów: potasu, fosforu, cynku, miedzi, manganu oraz magnezu. Jest świetnym antyoksydantem.

Lecznicze właściwości granatu

Dzięki powyższym właściwościom odżywczym granatu, spożywanie owocu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Sok, jak również sam owoc wzmacnia naszą odporność, ale też wspomaga leczenie szeregu infekcji. Co więcej, to właśnie granat sprzyja szybszemu leczeniu ran. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że granat obniża zły cholesterol we krwi, obniża ciśnienie tętnicze i wspomaga pracę naszego serca. Jest owocem odmładzającym skórę. Poprawia jej jędrność oraz koloryt. Granat zasługuje na uwagę, ponieważ jest źródłem łatwo przyswajalnej energii. Jeśli chcemy oczyścić organizm z toksyn, granat okazuje się najlepszym owocem. Posiada właściwości moczopędne, wspierając tym samym detoksykację organizmu. Obecnie bardzo dużo mówi się także o tym, że granat jest świetnym wsparciem w profilaktyce antynowotworowej. Z cennych właściwości granatu powinny korzystać kobiety w okresie menopauzalnym, ale też kobiety borykające się z napięciem przedmiesiączkowym.

Zastosowanie granatu w naszych kuchniach

W naszych kuchniach możemy korzystać z owocu granatu w naprawdę przeróżny sposób. Granat jest świetnym rozwiązaniem w ramach przygotowania napojów, galaretek, przekąsek, syropów, a nawet wina. Granat jest idealnym owocem do przygotowywania deserów, twarożków, jogurtów. Można dodawać go do musli czy owsianki, zapewniając organizmowi tym sposobem jedną z porcji owoców, jakie należy spożywać każdego dnia.

Jak obierać granaty?

Wiele osób nie kupuje i nie spożywa granatów, ponieważ uważa obieranie tego owocu za skomplikowaną czynność. Warto poznać prosty sposób na dobranie się do tych wartościowych kuleczek i jak najczęściej decydować się na dołączenie granatu do codziennego menu. Aby obrać granat w prawidłowy sposób, w pierwszej kolejności należy odciąć wierzchnią część owocu, a następnie pokroić go podobnie jak pomarańczę. W przypadku granatu jedynie nacinamy go, a kolejno umieszczamy na około 10 minut w wodzie.

Po 10 minutach rozłamujemy owoc wzdłuż wcześniej wykonanych nacięć. Kuleczki owoców bardzo bez problemu opadną na dno naczynia. To jak widać zupełnie prosty sposób na obieranie granatów. Dzięki tej metodzie z całą pewnością nie będziemy mieli już żadnych rozterek typu kupić granat, czy nie kupić. Jeśli chodzi o naszą codzienną dietę, jedzenie owoców jest niezwykle istotne. Nie bez powodu znajdują się one w piramidzie żywieniowej, którą warto kierować się w ramach układania codziennego jadłospisu.

[Głosów:1    Średnia:4/5]