Infekcje miejsc intymnych to powtarzający się nawet kilka razy do roku problem wielu kobiet w różnym wieku. Wpływ na nie mają czynniki, które są bardzo trudne – lub wręcz niemożliwe – do wyeliminowania z życia codziennego: stres, antykoncepcja hormonalna, antybiotykoterapie, używanie tamponów, korzystanie z publicznej toalety, sauny czy basenu, a nawet niektóre rodzaje bielizny i odzieży, sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych. W takim przypadku warto sięgnąć po odpowiednie globulki dopochwowe.
Objawy infekcji okolic intymnych
Zakażenia w obrębie narządów rodnych są wynikiem działania bakterii lub drożdży. Objawy obydwu rodzajów infekcji bywają podobne, zwłaszcza, że mogą one także występować jednocześnie, więc ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, ponieważ to od niej zależy skuteczne leczenie.
Oto symptomy, które powinny zaniepokoić…
- Upławy pozostawiające ślady na bieliźnie (w przypadku infekcji grzybiczej na przykład upławy są dość charakterystyczne – białe i grudkowate, tak zwane serowate upławy).
- Charakterystyczny, brzydki zapach towarzyszący upławom.
- Zaczerwienienie warg sromowych.
- Obrzęk.
- Świąd okolic intymnych, który pojawia się głównie w przypadku infekcji grzybiczych.
Globulki dopochwowe – pomoc w infekcjach
Leki ginekologiczne mogą występować w wielu postaciach, a jedną z tych najczęściej przepisywanych przez lekarzy i zalecanych przez farmaceutów, są globulki dopochwowe. Wynika to z ich dużej skuteczności – lek jest dostarczany bezpośrednio w miejsce zmienione chorobowo, działa wiec szybko i skutecznie, a do tego nie obciąża w żaden sposób układu pokarmowego. Łatwa jest również aplikacja globulek (maja one wydłużony, anatomiczny kształt) która sprawia, że kobiety chętnie sięgają po ten rodzaj pomocy farmakologicznej. Zaaplikowana prawidłowo globulka (najlepiej robić to w pozycji leżącej) rozpuszcza się w pochwie pod wpływem naturalnie panującego tam ciepła, a uwolnione w ten sposób substancje zaczynają działać natychmiast.
Globulki są coraz częściej wykorzystywane w różnych celach (antykoncepcja, działanie przeciwbólowe, regeneracyjne, niwelowanie suchości pochwy w okresie menopauzalnym i inne). Jednym z popularnych rodzajów tej formy leku, dostępnych powszechnie na rynku, często także bez recepty, są właśnie te, które niosą natychmiastową ulgę w infekcjach intymnych różnego pochodzenia.
- Dopochwowe globulki przeciwzapalne – przepisywane wyłącznie przez lekarza, zawierające substancje grzybobójcze i bakteriobójcze.
- Globulki dopochwowe wspomagające leczenie – dostępne bez recepty, zazwyczaj o działaniu regenerującym, nawilżającym błonę śluzową, zawierające wyciągi ziołowe i substancje przyspieszające odbudowę śluzówki (propolis, kwas mlekowy, związki kwasu hialuronowego i inne).
Kiedy nie stosować globulek dopochwowych?
Najważniejszym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest menstruacja. Globulki aplikowane w trakcie trwania miesiączki mają po prostu obniżoną skuteczność.
Dowiedz się więcej na temat globulek dopochwowych, stosowanie oraz przeciwwskazania do stosowani na https://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/globulki-dopochwowe.html