Domowe sposoby na suche stopy i pękające pięty

Szczególnie latem, gdy odkrywamy stopy, zakładając sandały czy klapki, zwracamy uwagę na to, że nasze pięty być może wcale nie wyglądają tak atrakcyjnie, jak tego byśmy chcieli. Niestety taki jest efekt tego, że przez okres jesieni i zimy niedostatecznie dbamy tę część naszego ciała, a co więcej, nosimy pełne buty. O stopy należy dbać każdego dnia i zapewniać im relaks po całym dniu chodzenia. Nieestetycznie wyglądające suche stopy i pękające pięty to nic innego jak po prostu wina naszych zaniedbań. Warto wiedzieć, jak dbać o tę cześć naszego ciała oraz poznać sposób na złagodzenie nieprzyjemnych objawów.

Domowe zabiegi na pielęgnację stóp

Suchość stóp nie jest oznaką, że musimy od razu biec do kosmetyczki i poddawać się specjalistycznym zabiegom. Najprostszym domowym sposobem jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Do wody można dolać olejek nawilżający. Nadmiar suchego naskórka bez problemu dzięki temu sposobowi usuniemy, ale to nie koniec naszych zabiegów. Kolejny krok to dogłębne nawilżenie skóry stóp. W tym celu musimy zaopatrzyć się w mocno nawilżający krem, po czym nałożyć na noc ciepłe bawełniane skarpetki. Najskuteczniejsze są nawilżające balsamy. W aptekach można dostać także specjalną maść z mocznikiem, dzięki której skóra staje gładsza. Można stosować ją regularnie aż do ustąpienia największych dolegliwości, a kolejno zaopatrzyć się w dobry krem z mocznikiem i pielęgnować nią stopy po każdej kąpieli. Dodatkowo można stosować maść z witaminą A. To witamina, która zapewni skórze dużą dawkę nawilżenia oraz odżywienia.

Regularny peeling – najlepszy zabieg dla suchych pięt

Skóra na piętach jest dużo twardsza od skóry na ciele. Wymaga regularnego złuszczania naskórka. W zależności od rodzaju i predyspozycji skóry na piętach peeling można stosować nawet przy każdej kąpieli. Co więcej, peelingi można zrobić samodzielnie w domu. Wówczas będziemy pewne, że to sama natura, która nie zagraża naszej skórze. Najprostszym peelingiem będzie peeling z kilku łyżek soli oraz cukru z dodatkiem oliwki dla dzieci. To skuteczny domowy sposób, który można stosować każdego dnia.

Pękające pięty i suche stopy – jaki powód

Pisaliśmy już o powodach suchych stóp i pękających pięt. Teraz nieco dokładniej. To problem, który dotyczy w większości osób, które pracują w niewygodnym obuwiu, wykonują pracę stojącą, jak również przy okazji niedbających o właściwą pielęgnację stóp. Pękające pięty to jednak nie najgorsze, co może spotkać te osoby. Problem może się pogłębić. Popękane pięty mogą w niedługim czasie przybrać czerwony kolor i mogą boleć. Chorobami, które mogą potęgować pękanie pięt są cukrzyca, choroby tarczycy, egzema oraz łuszczyca. Co więcej, niezastosowanie się do właściwej pielęgnacji stóp może wywołać infekcję. Gojenie się ran jest wówczas zdecydowanie dłuższe.

Co oprócz peelingu i kremu do stóp na pękające pięty?

Rzeczywiście regularne używanie peelingu oraz odżywczego i nawilżającego kremu do stóp jest najwłaściwszym sposobem na pielęgnację i zapobieganie poważnym problemom. Skutecznym wsparciem pielęgnacji jest olej kokosowy. Jest znakomitym antidotum, dzięki któremu skóra na stopach i piętach staje się dogłębnie nawilżona, a co za tym idzie zdrowa i pięknie wyglądająca. Na szczególną uwagę w ramach preparatów, które zapewnią zdrowie skórze stóp są parafina i gliceryna. To najprostszy, ale też tani domowy sposób na nawilżenie stóp.

Domowe sposoby na suche stopy i pękające pięty

Parafiny i gliceryny warto szukać w każdym z produktów do pielęgnacji stóp, ale też stosować je jako pojedyncze składniki, wykonując na przykład specjalne zabiegi w postaci maseczek. Zmiękczają skórę, usuwają naskórek, a także przyspieszają gojenie się popękanej skóry. Do tego rodzaju zabiegów warto stosować sok z cytryny, który ma kwaśny odczyn, co sprzyja pozbyciu się martwych komórek i suchości skóry. Po użyciu powyższych preparatów, jak i jednocześnie składników, skóra stóp staje się miękka i delikatna. Aby cieszyć się zawsze piękną i zdrową skórą stóp, konieczna jest regularna jej pielęgnacja, o której nie można zapominać.

[Głosów:5    Średnia:2/5]