Czy słodycze mogą być zdrowe?

Choć powszechnie uważa się, że słodycze to źródło wszelkich nieszczęść, to jednak nie zawsze musimy zrezygnować z chwili przyjemności, jaką oferuje zjedzenie czegoś słodkiego. W sprzedaży znaleźć możemy wiele słodyczy, które co prawda zawierają mnóstwo kalorii, ale nie powinniśmy zaliczać ich do grupy produktów niezdrowych. Jakie to produkty i czy zupełna rezygnacja ze słodyczy przez zdrową osobę ma sens?

Które słodycze możemy uznać za zdrowe?

Sztandarowym przykładem słodkości, która w umiarkowanej ilości może mieć korzystny wpływ na nasz organizm, jest gorzka czekolada, czyli czekolada z dużą zawartością kakao. Gorzka czekolada zawiera mnóstwo korzystnych dla organizmu substancji odżywczych, witamin i łatwo przyswajalnych przez nasz organizm pierwiastków, takich jak magnez, żelazo, cynk czy potas. Oczywiście ze względu na dużą kaloryczność należy ograniczyć ilość zjadanej czekolady, ale nie trzeba z niej zupełnie rezygnować. Kilka kostek gorzkiej czekolady w diecie zdrowej osoby, nawet tej, której zależy na utrzymaniu szczupłej sylwetki, nie powinno zrobić dużej różnicy. Ciekawym pomysłem może być również zastąpienie samej czekolady suszonymi owocami oblanymi czekoladą. Suszone owoce to kolejny przykład zdrowej słodkości, którą można włączyć do zbilansowanej diety, jako doskonałą alternatywę dla klasycznych, wysoko przetworzonych słodyczy. Alternatywą dla przysłowiowych cukierków czy ciastek mogą być również orzechy, a także wybrane gatunki nasion, na przykład nasiona dyni. Należy jedynie pamiętać, że podobnie jak czekolada, są to produkty wysoko kaloryczne i trzeba zachować umiar, włączając je do swojej codziennej diety.

Kiedy sięgać po zdrowe słodycze?

Osoby odchudzające się zwykle zupełnie rezygnują ze słodyczy, wykreślając je ze swojej codziennej diety. Tymczasem całkowita rezygnacja z produktów bogatych w cukry proste, może w szybkim czasie zniechęcić do kontynuowania wysiłku i skłonić do zarzucenia diety. Dlatego nie warto być zbyt ortodoksyjnym, tym bardziej że wymienione wcześniej słodycze, oczywiście w umiarkowanej ilości, raczej nie zaszkodzą w diecie odchudzającej się osoby, a mogą być jej ciekawym i zdrowym urozmaiceniem. Jeśli szukasz zdrowych słodyczy, możesz zajrzeć do serwisu foodsbyann.com, gdzie znajdziesz dokładne informacje o wielu grupach tego typu produktów, a przy okazji będziesz mieć okazję, by je zamówić i ich skosztować.

Zdrowa dieta nie musi oznaczać zupełnej rezygnacji ze słodyczy. Trzeba jedynie poszukać pełnowartościowych produktów, które będą ciekawą alternatywą dla klasycznych cukierków, chipsów czy ciastek. Jeśli wybierzesz zdrowe słodycze i zachowasz umiar w ich jedzeniu, z pewnością nie zaszkodzi to Twojej odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]