Depilacja laserowa jest trwałym i bezpiecznym zabiegiem. Jest poza tym stosunkowo szybką i bezbolesną metodą na pozbycie się niechcianego owłosienia. Rzeczywiście wszystkie inne metody usuwania włosków niosą ze sobą ryzyko ich wrastania, ale też wystąpienia reakcji alergicznych, blizn czy przebarwień. Depilację laserową nie bez powodu nazywa się bezinwazyjną metodą. Jej działanie jest bowiem wyłącznie powierzchowne. Istnieją przeciwwskazania depilacji laserowej, o których napiszemy w dalszej części artykułu. Teraz skupmy się na przedstawieniu metody i jej zaletach.
Jak działa laser?
Laser emituje łagodną wiązkę promieni. Ta pochłaniana jest przez barwnik włosa zwany melaniną. Wiązka ta niszczy cebulki włosa, a co za tym idzie, mowa tu o trwałym zabiegu. Należy pamiętać jednak o tym, że zabieg laserowej depilacji należy powtórzyć minimum 3 razy. Pierwszy zabieg usuwa bowiem do około 30% widocznych, ciemnych włosów. Po trzecim zabiegu mowa jest o 80-92% włosów. Przed zabiegiem obszar poddawany depilacji musi zostać ogolony i oczyszczony. Stosuje się środek znieczulający zwykle w formie kremu. Procedura depilacji laserowej może być dla pacjentki nieprzyjemna, niemniej jednak jest bezbolesna. Długość sesji trwa zazwyczaj od kilku minut do godziny. Zaczerwienienie i obrzęk po depilacji jest objawem naturalnym, który ustępuje w krótkim czasie.
Postępowanie przed zabiegiem depilacji laserowej
Osoby, które chcą skorzystać z depilacji laserowej, muszą poddać się próbie laserowej. Wykonywana jest ona zwykle dzień przed zabiegiem. Wykonuje się ją, aby wykluczyć wszelkie reakcje alergiczne oraz dobrać odpowiednie parametry zabiegu. Do zabiegu depilacji laserowej skóra musi być sucha. Na kilka dni przed nią można stosować emolienty oraz kremy nawilżające i natłuszczające. W dniu zabiegu skórę włosy muszą zostać zgolone. Skóra musi być czysta, ale nie wolno jej już niczym smarować.
Włosów przed zabiegiem depilacji nie można wyrywać pęsetą, depilatorem czy woskiem. Można je jedynie przycinać lub golić. Tylko na 4 dni przed depilacją laserową można stosować maści z witaminą A oraz retoinodami. Wszelkich zabiegów złuszczających naskórek nie można wykonywać później niż na tydzień przed zabiegiem. Przez tydzień przed zabiegiem nie można pić ziół oraz stosować leków światło-uczulających. Nie wykonuje się zabiegu na skórze zakażonej infekcją bakteryjną, wirusową czy grzybiczą. Zabieg można wykonać wyłącznie po ustąpieniu świeżej opalenizny.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej
- Ciąża
- Włosy koloru rudego, blond oraz siwe
- Bielactwo, padaczka, łuszczyca
- Choroby pęcherzowe skóry
- Przebarwienia, jak i skłonności do przebarwień
- Blizny
- Infekcje w obrębie miejsca zabiegu
- Świeża opalenizna
- Skóra po samoopalaczach
- Podrażnienia skóry
- Terapia doustna retinoidami
- Niektóre z zabiegów chirurgicznych oraz dermokosmetycznych
Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej
Osoby planujące zabieg depilacji laserowej powinny pamiętać, że po zabiegu przez 2 tygodnie nie wolno zażywać kąpieli słonecznych. Nie można też korzystać z solarium. Miejsca po zabiegu należy zabezpieczyć przed działaniem promieni uv kremem z filtrem minimum 50. Poza tym należy pamiętać, że:
przez około tydzień po zabiegu nie można stosować samoopalaczy
kolejne zabiegi depilacji laserowej można wykonywać w odstępach 4-12 tygodniowych
leki i zioła światło-uczulające można przyjmować dopiero po 2 tygodniach od zabiegu
preparaty złuszczające można wprowadzić do pielęgnacji po 2 tygodniach od zabiegu
skórę należy myć żelem bez mydła, tonikiem, mleczkiem bezalkoholowym
skórę należy osuszać, nie trzeć i nie drażnić
Skutki uboczne depilacji laserowej
Zabieg depilacji laserowej jest bezbolesny. Pacjenci mogą odczuwać jedynie dyskomfort. Po zabiegu może wystąpić obrzęk i rumień, który mija samoistnie po 2-3 dniach. Dość częstym zjawiskiem jest usunięcie piegów i zmian barwnikowych, jak również rozjaśnienie tatuaży.