Choroby skóry dłoni – przyczyny, objawy, leczenie

0
1535

Choroby skóry dłoni to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Dłonie są delikatne i podatne na podrażnienia, a dodatkowo mają częsty i łatwy kontakt z czynnikami drażniącymi. Jak rozpoznać chorobę skóry? Kiedy zgłosić się do lekarza? Jak wygląda leczenie najpopularniejszych dolegliwości dotyczących wrażliwej skóry rąk?

Najczęściej występujące choroby skóry dłoni

Jako że skóra dłoni jest bardzo cienka, podatna na zranienia, delikatna, to choroby dermatologiczne występują w tej partii ciała dość często. Do najpopularniejszych zaliczają się dolegliwości o podłożu alergicznym: zapalenie kontaktowe oraz egzema. Obie choroby mają podobny przebieg, objawiają się bolesnym swędzeniem, opuchlizną, bąblami i wysypką. Alergia kontaktowa pojawia się natychmiast po kontakcie z drażniącą substancją, ustalenie przyczyny egzemy może być trudne i zająć trochę czasu.Równie często spotykane są choroby grzybicze, zwłaszcza drożdżyca oraz grzybica rąk. Można zarazić się nimi przed uściśnięcie dłoni, kontakt z zakażonymi przedmiotami, brudem. Charakterystyczny objaw to odchodząca, rozwarstwiająca się skóra, zwłaszcza między palcami.

Jak przebiega leczenie chorób skóry dłoni?

Jeśli dłonie są zaczerwienione, bolesne, opuchnięte, a objawy nie ustępują, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie jednej z chorób skóry, a jej zły stan nie wynika na przykład z długotrwałej ekspozycji na zimno czy przesuszenia. Lekarz obejrzy dłonie, a następnie zaleci odpowiednie postępowanie. W przypadku chorób o podłożu alergicznym konieczne będzie unikanie drażniącego czynnika, a także intensywne nawilżanie. Czasem konieczne jest wprowadzenie leków odczulających i przeciwświądowych. Choroby grzybicze wymagają natychmiastowego wdrożenia leczenia farmakologicznego, inaczej mogą się przenosić na inne partie ciała oraz osoby, a także powodować duży dyskomfort.

Odpowiednia pielęgnacja – sposób na utrzymanie dłoni w dobrej kondycji

Żeby utrzymać skórę dłoni w dobrym stanie, działając osłonowo w razie chorób, a także przyspieszyć ich leczenie w razie ich wystąpienia, warto dbać o zdrową, obfitującą w witaminy dietę, a także troszczyć się o odpowiednie nawilżenie skóry.Lepiej unikać silnych, drażniących kosmetyków, stawiając na te delikatne, o naturalnym składzie. W przypadku alergii pomocne mogą okazać się emolienty. Bardzo ważne jest regularne smarowanie dłoni odżywczym kremem, by zapobiec odwodnieniu skóry – sucha i szorstka jest bardzo skłonna do podrażnień.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]