zdrowe oczy u dzieci

Genetyczne dysfunkcje wzroku niemowlę potrafi przejąć po rodzicach czy pojawiają się wskutek problemów w toku ciąży. Nie zawsze da się im zapobiegać, natomiast można i należy je leczyć, aby wzrost niemowlęcia funkcjonował dobrze. Zatem winnaś wykazać się uwagą i bacznie śledzić oczy dziecka, aby nie zlekceważyć symptomów, jakie wskazywałyby na ich schorzenia i w miarę potrzeby natychmiast odpowiadać na wczesne ogromne poszlaki. Nie ignoruj objawów, jakie mogą sugerować występowanie zwykłej dysfunkcji wzroku u dziecka. Zaćma, jaskra, siatkówczak są niebezpieczne, natomiast można je leczyć. Bacznie pilnuj dziecko, nie czekaj z wizytą u specjalisty z pewnością, iż sygnały zatrzymają się same.

Zaćma (cataracta) u dzieci

Zaćma (cataracta) jest dysfunkcją, polegającą na zmętnieniu jednej z większości oka – soczewki. Na występowanie katarakty narażone są szczególnie wcześniaki i dzieci mam, które podczas ciąży przeszły zainfekowania takie jak np. cytomegalia, różyczka czy toksoplazmoza. Wada może dotyczyć jednego oczka lub występować obuocznie. Sygnałami mogącymi informować o tworzeniu owego schorzenia jest widoczna „biała źrenica”, zez, komunikowane przez dziecko lub uważane przez rodziców pogorszenie widzenia. Leczenie jest tylko operacyjne i umożliwia na odbudowanie widzenia u dziecka. Ważne jest to, by nie czekać z nękającymi nas sygnałami i udać się z niewielkim do lekarza lekarza do którego nie potrzebujemy skierowania.

choroby-oczu-u-dzieci-jak-je-szybko-wykrywac

Jaskra (glaucoma) u dzieci

Etiologią jaskry (glaucomy) jest zbyt wielkie parcie, jakie jest w spojrzeniu i doprowadza do stopniowego zniszczenia nerwu wzrokowego. Na dolegliwość wzroku u dziecka nazywać może obserwowane przez nas wzmocnienie lub podkreślenie gałki ocznej (tzw. duża rogówka), kurcz powiek lub światłowstręt. Starsze dziecko może także uskarżać się na bóle głowy. Za jaskrą przemawiać może również zbytnie łzawienie u dziecka, przy czym musimy uważać na uwadze, iż winą łzawienia że być też niedrożność kanalików łzowych (w przypadku niedrożności podstawowe leczenie polega na pocieraniu oczka w ciekawym miejscu). Usuwanie jaskry polega na stosowaniu odpowiednich środków, zmniejszających parcie wewnątrzgałkowe, jakie zapisze specjalista oftalmolog po wykryciu choroby. Czasem natomiast, gdy środki okażą się nieefektywnie, potrzebne jest przeprowadzenie operacji.

Siatkówczak (retinoblastoma) u dzieci

Owa nieszkodliwie brzmiąca nazwa to w postaci zły guz rakowaty, który nie zdiagnozowany w pewnym czasie może być bardzo ciężkie wyniki. Dlatego te nie możemy ignorować problemów ze wzrokiem u dziecka i takich objawów jak:
1. „biała źrenica”, bardzo powszechnie rozpoznawalna na zdjęciach fotograficznych
2. zez – jakiekolwiek, chociażby kilkumiesięczne zezujące dziecię, musi odwiedzić gabinet okulistyczny!
3. rozszerzona źrenica
Siatkówczak może być uwarunkowany genetycznie. Po stwierdzeniu tegoż schorzenia musimy pamiętać, aby nasze inne pociechy także zaprowadzić do specjalisty.
Usuwanie siatkówczaka specjaliści podporządkowują od stanu jego zaawansowania, może być ono bardzo obciążające dla organizmu dziecka i w najgorszym wypadku wymagać wyeliminowania gałki ocznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]