500+ na każde dziecko. Jakie warunki spełnić?

Jeśli chodzi o rządowy program Rodzina 500+, to w Polsce prawo do niego uzyskało już prawie 3 miliony rodzin. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na dziecko przysługuje niezależnie od dochodu rodziny na drugie oraz kolejne dzieci. W przypadku świadczenia na pierwsze dziecko rodzina musi spełnić określone kryterium dochodowe. 500 złotych na każde dziecko jest nową inicjatywą Platformy Obywatelskiej zaprezentowaną przez Grzegorza Schetynę.

Jakie warunki przy 500 złotych na każde dziecko?

Opozycja proponuje, aby pieniądze z programu należały się każdemu dziecku, ale co więcej, aby świadczenie to przysługiwało wyłącznie rodzicom, którzy pracują. W odpowiedzi Elżbieta Rafalska oznajmiła, że tego typu zmiana mogłaby doprowadzić Polskę do upadku finansowego. Jak na razie rząd PIS nie ma zamiaru ograniczać prawa do pobierania świadczeń niepracującym. Niektórzy z rodziców to albo osoby rzeczywiście niepracujące, ale zajmujące się w domu na przykład większą liczbą dzieci lub rodzice pracujący na czarno.

Kiedy złożyć wniosek?

Aby można było otrzymywać świadczenie wychowawcze od października, wniosek trzeba było złożyć do końca sierpnia w urzędzie miasta, gminy lub online. Osoby, które się spóźniły, pieniądze otrzymają dopiero dwa miesiące po złożeniu wniosku. Sytuacja unormuje się w 2018 roku, kiedy to wnioski będą już rozpatrywane na bieżąco.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku?

Rodziny, które chcą uzyskiwać świadczenie wychowawcze w 2018 roku, muszą przedstawić osiągane dochody. Potrzebne są w tym wypadku dokumenty poświadczające rozliczenia z urzędem skarbowym, umowy o pracę i zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. W niektórych wypadkach potrzebne są także dokumenty, które potwierdzają wiek dziecka, jak i jego niepełnosprawność, czyli dokładnie orzeczenia lekarskie. Kolejnym dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku są wyroki sądu rodzinnego.

500+ na każde dziecko. Jakie warunki spełnić?

Co zmieni się w 2018 roku w ramach 500+?

Zasady programu 500+ pozostaną w przyszłym roku bez zmian. Świadczenie nadal będzie przysługiwało na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Na pierwsze dziecko 500 złotych będzie się należało rodzinom, które spełnią kryterium dochodowe 800 złotych na członka rodziny. W przypadku dziecka niepełnosprawnego w rodzinie przychód nie może przekroczyć kwoty 1200 złotych.

Co się zmieni od 2018 roku?

Zasady programu 500 plus pozostaną bez zmian, w dalszym ciągu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Pieniądze w tej samej kwocie przysługują również na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinach z niskim dochodem. Aby dostać dodatkowe 500 zł na dziecko, konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego w wysokości 800 zł. W przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego przychód w rodzinie nie może przekroczyć 1200 zł.

500+ a oszustwa

W przypadku 500+ rodzice dopuszczają się wielu oszustw, aby uzyskać świadczenie również na pierwsze dziecko. Podpisują więc umowy na z niższym wynagrodzeniem niż jest ono w rzeczywistości. Do zmian w 2018 roku mają należeć z tego powodu dokładniejsze sprawdzanie tego stanu rzeczy. Urzędnicy mają prawo sprawdzać, czy wnioskodawca po zerwaniu umowy nadal zarabia takie same pieniądze jednak na podstawie nowej umowy.

Co więcej, osoby samotnie wychowujące dziecko będą mogły uzyskać świadczenie wychowawcze tylko wtedy, gdy wystąpią do sądu o alimenty i spełnią kryterium dochodowe. Ponadto przedsiębiorcy, którzy rozliczali się dotychczas na zasadach ryczałtu lub karty podatkowej, będą musieli przedstawić swoje dochody. Jak widać na razie zmian będzie niewiele. Dopóki jednak nie nadejdzie nowy okres do składania wniosków, sytuacja może zmienić się jeszcze kilkukrotnie, zwłaszcza że programem mocno zainteresowała się opozycja chcąca zmienić jego warunki. Na obecną chwilę mamy okres 2017/2018 i tutaj rodziny mogą być spokojne, że nic na ich niekorzyść się nie zmieni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]