Jak śledzić jakość snu i poprawić go w nowym roku

Nie można ukryć, że sen to jeden z najważniejszych czynników, które kształtują nasze samopoczucie. Nie wystarczy jednak przesypiać odpowiednią ilość godzin. Należy też upewnić się, że nasz wypoczynek jest odpowiedniej jakości. Jak śledzić jakość snu i przyczynić się do jego poprawy? Sprawdź!

Dlaczego warto śledzić jakość snu?

Nie ma wątpliwości, że na co dzień zajmujemy się wieloma sprawami. Praca, dom, rodzina… Jest wiele rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. Chociaż może wydawać się to trudne, w tym wszystkim nie powinniśmy zapominać o swoim śnie. Jest to element, który wymaga naszego szczególnego zainteresowania. Od jakości naszego wypoczynku zależy bowiem to, jak będziemy czuli się w ciągu dnia. Wpływa on na nasze samopoczucie, nastrój, ale i produktywność czy wydajność. Jego niedobór może wywołać wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Uczucie rozdrażnienia, zmęczenie czy spadek koncentracji to tylko jedne z nich.

Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy zdecydować się na śledzenie jakości snu. Dzięki temu procesowi zdobędziemy istotne dane. Możemy poznać przebieg wypoczynku, a także dowiedzieć się, kiedy pojawia się coś niepokojącego. Mając taką informację, wiemy, kiedy zareagować i postarać się poprawić komfort snu. Odpowiednie narzędzie ponadto rozpozna, w jakim momencie jesteśmy w fazie snu głębokiego, czyli NREM, a kiedy doświadczamy REM, czyli fazę snu płytkiego. Na podstawie tej wiadomości możemy obudzić się w najlepszej dla nas chwili, czyli wtedy, gdy śpimy płytko. Monitorowanie jakości snu będzie kluczowe dla osób, które zmagają się z bezsennością, wielokrotnym budzeniem się w ciągu nocy czy ciągłym uczuciem zmęczenia.

Jak śledzić jakość snu?

Tradycyjnym sposobem na badanie jakości snu jest założenie dzienniczka snu. Metoda ta wymaga jednej sporej ilości czasu, a do tego nie zawsze jest efektywna. Lepszym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie nowoczesnych technologii. Istnieje wiele aplikacji, które skutecznie mierzą jakość naszego snu i zapewniają różne dane na jego temat. Podobne właściwości mają specjalne opaski, które poza monitorowaniem snu śledzą również nasze tętno czy spalone kalorie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze parametry zostały sprawdzone jak najdokładniej, zainwestujmy specjalne monitory i czujniki snu.

Jak poprawić sen w nowym roku?

Badanie jakości snu może powiedzieć nam wiele na temat tego, jak się wysypiamy. Jeśli dane mówią o tym, że jakość naszego snu jest słaba, powinniśmy jak najszybciej postarać się to zmienić. Możemy zrobić to w bardzo prosty sposób – inwestując w artykuły sypialniane o wysokiej jakości, dzięki którym na pewno uda nam się wypocząć. Pamiętajmy, aby dopasować produkty do naszych potrzeb i preferencji. Szczególnie istotne będzie to w przypadku materaca. Znajdźmy taki model, który będzie wygodny, a do tego zapewni nam idealne dopasowanie i prawidłowe podparcie kręgosłupa. Aby trafić na taki materac, musimy poświęcić trochę czas na poszukiwania.

Śledzenie jakości naszego snu może dostarczyć nam wielu istotnych informacji. Dzięki temu wiemy, w jakim momencie powinniśmy szczególnie zadbać o nasz wypoczynek. Możemy zareagować i poprawić nasz komfort snu. Bez wątpienia pomocne okażą się w tym jakościowe artykuły sypialniane, dzięki którym będziemy mogli odczuć najprawdziwszą wygodę.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]