Materac dla sportowców ekstremalnych

Osoby aktywne fizycznie powinny na co dzień dbać o regenerację. Jednak wygoda i sen są najważniejsze podczas ekstremalnych wypraw. Dzień spędzony na wymagającym szlaku z reguły widocznie obciąża mięśnie i stawy, które podczas nocy muszą wrócić do formy. Jaki materac powinien znaleźć się w sypialni ekstremalnego sportowca? Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Materac, a regeneracja mięśni

Człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Jest to niezwykle ważne w szczególności dla osób, których organizmy są poddawane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Podczas ekstremalnych wypraw obciążenia są niezwykle duże. Dlatego regeneracja w nocy jest kluczowa dla zachowania dobrego samopoczucia i uniknięcia kontuzji. Jedną z najważniejszych kwestii jest wydzielanie się w nocy somatotropiny czyli hormonu wzrostu. Stymuluje bowiem naprawę uszkodzonych tkanek i to dzięki niej następuje przyrost masy mięśniowej.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego materaca?

Osoby często wybierające się na ekstremalne wyprawy powinny dobrze przemyśleć to jaki materac kupić. Co warto wziąć pod uwagę?

  • Twardość – należy dopasować ją do wagi użytkownika. Cięższe osoby powinny wybierać twarde materace, a lżejsze – modele miękkie.
  • Rodzaj wypełnienia – powszechnie dostępne są materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Różnią się rodzajem komfortu oferowanego użytkownikom. Jest to kwestia subiektywna i należy się kierować jedynie indywidualnymi, subiektywnymi odczuciami.
  • Wentylacja – duże znaczenie ma przepuszczalność powietrza. Wentylacja ma znaczenie pod kątem ograniczania ryzyka gromadzenia się wilgoci w łóżku. Ułatwia to utrzymanie higieny w sypialni, a dodatkowo korzystnie wpływa na samopoczucie alergików.
  • Pokrowiec – z higieną sypialnianą związany jest też pokrowiec. Powinien mieć zamek rozdzielczy umożliwiający jego szybkie zdjęcie. Dzięki temu w każdej chwili można go wrzucić do pralki.

Co jeszcze powinno znaleźć się w sypialni sportowca ekstremalnego?

Ekstremalne wyprawy wiążą się z obciążeniem całego organizmu. W sypialni sportowca poza wygodnym materacem powinna znaleźć się też ergonomiczna poduszka. Jej zadaniem jest podparcie szyi i głowy w celu zapobiegania bólowi górnych partii kręgosłupa. Ważne akcesoria to również kołdra i pościel. Materiały wykorzystanie do ich uszycia muszą być przewiewne. Jednocześnie powinny zapewniać optymalny komfort termiczny.

Wszystkie osoby aktywne fizycznie – w szczególności sportowcy często udający się na ekstremalne wyprawy – powinny dbać o regenerację. Jej podstawą jest sen i to o ten aspekt wypoczynku należy dbać ze szczególną uwagą i troską.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]