Właściwości lecznicze melisy

Melisa znana jest zwłaszcza z uwagi na swoje właściwości uspokajające. Pijemy ją, gdy jesteśmy zestresowani, ale też wtedy, gdy nie możemy zasnąć. Rzeczywiście melisa bardzo dobrze jest kojarzona jako środek na uspokojenie oraz jako środek nasenny. Melisa posiada jednak wiele innych cennych właściwości prozdrowotnych. Wspomaga trawienie, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć oraz wykazuje działanie przeciwbólowe. Z artykułu dowiesz się dokładnie, jaki wpływ na nasz organizm ma melisa.

Uspokajająca melisa

Jednym z głównych najważniejszych i znanych działań melisy jest działanie uspokajające. Melisa relaksuje, ponieważ zawiera cytral oraz kariofilen. To właśnie dzięki tym składnikom melisa świetnie nas odpręża. Po wypiciu filiżanki herbaty możemy mieć pewność, że za chwilę minie uczucie lęku i stresu. Melisa rzeczywiście uspokaja stany lękowe, a nawet wypijana regularnie potrafi złagodzić stany depresyjne. Pomaga także w migrenie. Najlepszą herbatę z melisy przyrządzimy z melisy w liściach,.

Melisa na trawienie oraz na niestrawność

Melisa doskonale nadaje się jako środek na problemy trawienne. Świetnie łagodzi podrażnienia układu pokarmowego. Reguluje jego pracę, dlatego jeśli borykamy się z kłopotami na tym podłożu, melisa będzie świetnym wsparciem leczenia. Melisa pobudza apetyt, ale też łagodzi skurcze jelit. Jest polecana przy stanach zapalnych trzustki oraz dróg żółciowych.

Kolejne właściwości melisy

Jak widać melisa działa nie tylko uspokajająco i odprężająco. Melisa polecana jest przy wielu chorobach jak na przykład przy nadciśnieniu tętniczym. Wykazuje delikatnie działanie napotne, dlatego może być stosowana w razie wystąpienia infekcji. Poza tym łagodzi bóle menstruacyjne. Melisa jest wskazana osobom wykonującym pracę umysłowo oraz osobom uczącym się. Wzmacnia pamięć, koncentrację. Co więcej, melisa wspomaga leczenie wielu chorób, łagodząc ich następstwa oraz objawy. Jest łagodnym ziołem, dlatego bez najmniejszych obaw może być podawana starszym dzieciom, jak i pita przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Melisa – zastosowanie

Melisę stosuje się najczęściej w postaci naparów oraz ziołowych herbatek. Zioło to można dodawać także jako przyprawę do sałatek oraz zup. Melisę można stosować również zewnętrznie do przemywania skóry. Nie bez znaczenia melisa dodawana jest jako składnik kremów, szamponów czy balsamów. Tytułowe zioło można dodawać także do kąpieli. Jak widać melisa jest doskonałym łagodzącym rozwiązaniem zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Warto korzystać z jej drogocennych właściwości i nie zapominać o ziołolecznictwie, które kiedyś przecież odgrywało w leczeniu wielu chorób i dolegliwości kluczową rolę.

Jak przyjmuje się melisę?

Najbardziej powszechna postać melisy to ziołowe herbatki. Saszetki kupowane w sklepach czy aptekach nie mają jednak tak silnego działania jakie wykazują liście melisy. Jeśli chcemy wykorzystać właściwości ziół, warto wziąć pod uwagę ich zakup w dobrym sklepie zielarskim i to właśnie w formie liści. Kolejnym źródłem zakupów są sklepy z żywnością ekologiczną. Doskonałą alternatywą dla naparów i herbatek z melisy są syropy. W aptekach można znaleźć także tabletki z zawartością tytułowego zioła.

Właściwości lecznicze melisy

Melisa – podsumowanie

Stosowanie ziół znowu stało się modne. Doceniamy ich wartość i na szczęście coraz częściej sięgamy po ich cenne właściwości, wiedząc, że zioła są skuteczne. Należy pamiętać, że efekty ziół nie są natychmiastowe. Jeśli chodzi o łagodzenie dolegliwości i objawów chorób, to rzeczywiście ziołowe herbaty i napary należy stosować przez dłuższy okres. Bardzo ważna w ich przypadku jest regularne spożywanie. Wówczas efekty okazują się długotrwałe i oczywiście zadowalające. O wiele lepiej korzystać z mocy ziół, niż bombardować organizm lekami. Każdą dolegliwość oczywiście należy skonsultować z lekarzem, niemniej jednak pamiętać o alternatywie leków kupowanych w aptekach. Zioła do picia i do stosowania na zewnątrz to niezastąpiona pomoc i wsparcie dla naszego zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]