Magiczne właściwości ananasa

Ananasy zagościły na naszych stołach dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł je do nas z Gwadelupy. W tamtych czasach spożywała je wyłącznie elita. Dziś możemy korzystać z ich cennych właściwości bez ograniczeń. Ananasa kupimy w każdym dużym supermarkecie, jak również w wielu dobrze wyposażonych sklepach warzywniczych. Warto wiedzieć, co dokładnie kryje ten owoc w sobie, ponieważ ta wiedza przyda nam się w ramach dbałości o nasze zdrowie. Sprawdźmy więc, w czym tkwią magiczne właściwości ananasa.

Owocowa dieta z ananasem

Nie zawsze można korzystać z cennych właściwości owoców, ponieważ niektóre z nich są dość kaloryczne. Ananas należy do średnio kalorycznych owoców. W 100 gramach owocu znajduje się 50 kalorii. Kalorie te pochodzą głównie z węglowodanów oraz błonnika, którego wartość w 100 gramach wynosi 1,4%. Ananas jest owocem z bogatą zawartością witaminy C wspomagającej nasz układ odpornościowy, ale też dbającej o układ krwionośny, serce, kości, dziąsła oraz zęby. Ananas wykazuje też właściwości antyoksydacyjne. Jego spożywanie ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na dobre samopoczucie oraz piękny wygląd skóry.

Ananas – co jeszcze warto wiedzieć?

W ananasie znajduje się szczególny enzym zwany proteolitycznym. Rozkłada on białka na aminokwasy. Ananas wspomaga trawienie. Jest doskonałym owocem zwłaszcza dla sportowców, dla których ważne jest nabieranie masy mięśniowej. Ananas jako dodatek do do odżywek białkowych zapewnia prawidłowe ich trawienie. Co więcej, jest to też owoc, który zawiera bromelinę wykazującą właściwości lecznicze. Enzym ten wspomaga leczenie stanów zapalnych, działa przeciwbólowo. Poza tym łagodzi kaszel, rozrzedza wydzielinę oskrzelową. Ananas dzięki bromelinie działa również przeciwzakrzepowo. Ponadto pobudza wydzielanie soków trawiennych, zapobiega wzdęciom i zaparciom.

Jakie są przeciwwskazania?

Warto pamiętać o tym, aby nie jeść niedojrzałych ananasów. Są niezdrowe dla żołądka, zwłaszcza gdy borykamy się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Niedojrzałe ananasy mają działanie zakwaszające.

Ananas w kosmetykach

Ananas niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Warto zauważyć jednak, że jest on nie tylko ważny w naszej diecie, ale też dodawany jest do kosmetyków. Owoce ananasa cenione są w peelingach enzymatycznych. To właśnie za sprawą bromeliny usuwane są martwe komórki naskórka. Ananas w kosmetykach łagodzi stany zapalne. Wykazuje też świetne działanie antycellulitowe. Dzięki temu, że tytułowy owoc to bogactwo witaminy C, stanowi niezastąpiony składnik kosmetyków, których zadaniem jest likwidowanie przebarwień skóry. Ananasa znajdziemy też w kremach do ceny naczynkowej. Jest poza tym idealnym składnikiem kremów do rąk.

Magiczne właściwości ananasa

Ważne owoce w naszej diecie

Owoce są istotną kategorią produktów żywnościowych, dzięki którym dbamy o własne zdrowie. Z uwagi na wiele witamin i składników mineralnych są rekomendowane przez lekarzy dietetyków. To jedno z pięter piramidy żywieniowej, którą warto się posługiwać, układając codzienny jadłospis. Owoce w diecie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ dzięki nim możemy przygotować mnóstwo pysznych posiłków. Nadają się do jedzenia jako świeże owoce, w formie soków, jako dodatek do deserów. Jeśli chcemy jednak znaleźć odpowiednie owoce dla siebie, warto zwrócić uwagę na ich kaloryczność oraz indeks glikemiczny.

Ananasy z uwagi na swoje właściwości powinny znaleźć stałe miejsce w naszych jadłospisach. Urozmaicona dieta, to bowiem najzdrowsza dieta dostarczająca naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Nie bez powodu mówi się dziś tak wiele o jedzeniu warzyw i owoców, których w naszej diecie powinno znaleźć się zdecydowanie więcej niż mięsa. Na szczęście świadomość dotycząca właściwego żywienia jest wśród Polaków coraz większa. Jemy nieprzetworzone produkty spożywcze, wolimy zrobić własny sok i przetwory, ale też dbamy o regularną aktywność fizyczną. Zmiany te najbardziej widoczne są wśród młodego pokolenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]