Uczuleni na pogodę

Osoby wrażliwe na pogodę to tzw. meteoropaci. Niestety coraz większe grono społeczeństwa boryka się z tą przykrą dolegliwością, na którą jednak nie ma właściwego konkretnego lekarstwa. Co zrobić, gdy doskwiera zbliżający się deszcz, front lub wiatry? W tym wypadku postaramy się odpowiedzieć w artykule. Niemniej jednak też przybliżymy temat meteoropatii, o której coraz częściej mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej.

Kto jest uczulony na pogodę?

W dużej mierze dolegliwości meteoropatii dotykają kobiety. Co więcej, z jej objawami mają do czynienia głównie te osoby, których organizm jest osłabiony przewlekłymi chorobami, jak i stresem. Huśtawka pogodowa najbardziej doskwiera w okresie wiosennym oraz jesiennym. Meteoropatia nie jest chorobą. Nie ma więc na nią jednoznacznego lekarstwa, choć istnieją sposoby na złagodzenie dolegliwości. Po ustaniu bodźców, czyli dokładnie stabilizacji pogody, organizm zwykle wraca do normy, a osoba dotknięta meteoropatią przestaje odczuwać dolegliwości. Meteoropatia może dotykać też mężczyzn, jednak w głównej mierze jest przypadłością kobiet, osób starszych, często dzieci, osób z niskim ciśnieniem, mieszkańców dużych miast. Szczególnie w przedwiośniu nasilają się objawy chorobowe. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zgonu. Ma to zwykle miejsce, jeśli chodzi o chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, nerwowego oraz trawiennego.

Jakie są objawy meteoropatii?

Do najczęstszych objawów meteoropatii należą bóle kolan, łamanie w kościach, bóle głowy, jak również brak energii oraz senność. U osób przewlekle chorych nasilają się objawy danej choroby. Powszechne są też trudności w oddychaniu oraz zawroty głowy. Meteoropaci oprócz typowych bóli mogą odczuwać nasilony lęk oraz borykać się z wahaniami nastrojów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że objawy meteoropatii można zaobserwować u coraz młodszych ludzi, szczególnie tych, którzy mieszkają w wielkich miastach, osób zestresowanych oraz prowadzących niezdrowy tryb życia.

Jak poradzić sobie z dolegliwościami na tle pogodowym?

Dolegliwości na tle pogodowym rzeczywiście bywają różne w zależności od stanu zdrowia osoby. Mają one znaczący wpływ na samopoczucie, dlatego warto wiedzieć, jak je minimalizować. Mogą pojawić się bowiem znienacka w każdej sytuacji, gdzie trudno wytłumaczyć się z niedyspozycji z uwagi na zbliżający się deszcz, silny wiatr, załamanie pogody czy też nadchodzący front.

Uczuleni na pogodę

Sen jest dobry na wszystko. Choć to tylko powiedzenie, w przypadku dolegliwości na tle meteoropatii jest niezwykle aktualne. W czasie, gdy wystąpią problemy zdrowotne na tle zmiany pogody, jeśli tylko jest taka możliwość, warto odpocząć. Jeśli uda nam się choćby kilkuminutowa drzemka, przyniesie ona korzyści dla naszego zdrowia. Po takim odpoczynku z całą pewnością wstaniemy jak nowonarodzeni. Wiedząc, że pogoda potrafi nam płatać figle, warto pamiętać, że sen jest najlepszym antidotum. Należy dbać o to, aby przesypiać 7-8 godzin na dobę.

Świeże powietrze jest najlepszym antidotum na wszelkie dolegliwości, jak również te związane z meteoropatią. Warto pamiętać o właściwej dawce świeżego powietrza dziennie, a zwłaszcza spacerach i aktywności fizycznej, która wspiera nasza odporność oraz kondycję.

Zrównoważona dieta odgrywa w ramach naszego zdrowia szczególne znaczenie. Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nasze posiłki bez względu na rodzaj wykonywanej pracy powinny być lekkostrawne, pełnowartościowe, bogate w substancje odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. Dzięki właściwej diecie nasz organizm posiada zawsze dostateczną porcję energii, aby właściwie funkcjonować, jak i radzić sobie z dolegliwościami.

Środki nasenne oraz przeciwbólowe. Ten sposób na radzenie sobie z dolegliwościami na tle meteoropatii nie bez powodu znalazł się na samym końcu. Ból staje się jednak nie do zniesienia, dlatego wówczas warto zwalczyć go właściwym lekiem i mieć za sobą trudne chwile. Podobnie jest w przypadku trudności z zaśnięciem. Jeśli dolegliwości te nasilają się, lepiej sięgnąć po któryś z naturalnych leków nasennych, niż borykać się w ciągu całej nocy z brakiem snu, co oczywiście przełoży się na nasze gorsze samopoczucie kolejnego dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]