Nie bez powodu arbuz to owoc kojarzony z upalnym latem. Świetnie gasi pragnienie, orzeźwia i oczywiście nawadnia organizm. Arbuz aż w 92% składa się z wody. Posiada także naturalny cukier pobudzający nasze kubki smakowe. Oprócz wody i cukru w arbuzie znajdziemy szereg składników odżywczych, witamin oraz minerałów, ale o tym za chwilę. Sprawdźmy najpierw, czy arbuz tuczy. Czy bezpiecznie mogą spożywać go osoby na dietach odchudzających.
O arbuzie słów kilka
Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o arbuzach pochodzą ze starożytnego Egiptu. Uprawiano je w Indiach oraz w Chinach. Informacje o arbuzie można znaleźć także w Biblii. Pochodzi z Afryki Południowej, ale uprawiany jest we wszystkich krajach tropikalnych, jak również w cieplejszych krajach strefy umiarkowanej. Tytułowy owoc należy do rodziny dyniowatych. Jest rośliną jednoroczną. Aby urosnąć nawet do wagi 15 kilogramów potrzebuje dużo słońca.
Właściwości arbuza
Arbuz rzeczywiście jest owocem, który wspomaga odchudzanie. Jeśli chodzi o listę jego właściwości zdrowotnych, jest ona bardzo długa. Przede wszystkim jest owocem doskonałym na lato. Dostarcza dużej ilości witaminy A, C oraz witamin z grupy B. Dzięki temu, że jest niskokalorycznym owocem, w 100granach produktu znajduje się tylko 30 kalorii, może być spożywany w dużych ilościach, nie mając wpływu na wzrost masy ciała. Z dobrodziejstw arbuza nie bez powodu korzystają więc osoby na dietach odchudzających. Arbuz zawiera magnez, wapń oraz potas. Na szczególną uwagę zasługuje jego cenny wpływ na układ pokarmowy. Arbuz świetnie wspomaga przemianę materii. Wykazuje działanie moczopędne, dlatego nie bez powodu zalecany jest osobom, które chorują na choroby nerek i układu moczowego. Jak dowodzą najnowsze badania, likopen zawarty w arbuzie wspomaga leczenie nowotworów.
Arbuz a nasze serce
Spożywanie arbuza zmniejsza ryzyko zachorowalności na choroby serca i krążenia. Arbuz zapobiega jeszcze innym poważnym chorobom jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Co ważniejsze, arbuz poprawia funkcjonowanie tętnic, dlatego jest owocem zalecanym dla osób otyłych. Zapobiega wysokiemu ciśnieniu tętniczemu, jak i wykazuje działanie obniżająca ciśnienie. To właśnie dzięki składnikowi, jakim jest likopen, arbuz pomaga chronić przed chorobami serca. Zapobiega też problemom miażdżycowym, dlatego nie bez powodu zaleca się jego spożywanie osobom starszym.
Arbuz dla pięknej cery, włosów i paznokci
Arbuz to doskonałe źródło antyoksydantów. Poza tym też witaminy A, dlatego świetnie wpływa na naszą skórę. Spożywanie arbuza wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, ale też łagodzi wszelkie stany zapalne skóry. Składniki odżywcze zawarte w arbuzie sprzyjają utrzymaniu skóry we właściwym stanie nawilżenia. Ponadto utrzymuje też prawidłowy poziom kolagenu, który odgrywa szczególną rolę dla skóry, włosów i paznokci. Arbuz to owoc bogaty w witaminę C. Co więcej, 150 jego gram to aż 21% dziennego zapotrzebowania na nią.
Arbuz dla sportowców
Arbuz jest owocem zalecanym sportowcom. Za sprawą tego, że zawiera aminokwas L-cytrulinę zmniejsza bolesność mięśni, jak również poprawia regenerację powysiłkową. Mogą spożywać go osoby redukujące tkankę tłuszczową, na dietach odchudzających.
Przepis na pysznego arbuza
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że arbuza można jeść nie tylko na surowo. Można go także gotować lub dusić. Świetnie smakuje jako składnik koktajli oraz deserów. Lekkie letnie sałatki z arbuzem to najlepsze, na co możemy sobie pozwolić. A oto przepis na smaczną sałatkę arbuzową z serem feta oraz prażonym pestkami dyni lub słonecznika. Mieszankę sałat umyć i osuszyć. Arbuza pokroić na małe kawałki. Usunąć pestki. Połączyć z sałatą. Na patelni uprażyć pestki. Pokruszyć ser feta. Dodać ser i pestki do wcześniejszych składników. Sałatkę przyprawić oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Życzymy smacznego.