Nazywana czasem „słoneczną” witamina D ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan naszego zdrowia. Szczególnie często podkreśla się, jak ważna jest witamina D dla dzieci. Z czego wynika wysokie zapotrzebowanie na witaminę D u najmłodszych? Jakie role w dziecięcym organizmie odgrywa ta substancja i kiedy warto ją suplementować?
Witamina D – co trzeba o niej wiedzieć?
Określenie witamina D odnosi się w rzeczywistości do całej grupy związków chemicznych o zbliżonym działaniu. Wśród nich szczególnie istotny okazuje się cholekalcyferol, czyli witamina D3. Zwykle to właśnie ona znajduje się w składzie suplementów diety dla dzieci i dorosłych.
Niestety witamina D jest syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych (stąd określenie „słoneczna witamina”), a w produktach żywnościowych jest jej bardzo mało. Nietrudno się domyślić, że u większości Europejczyków – zwłaszcza u tych mieszkających na północy kontynentu, ale i u nas, Polaków – poziom witaminy D w organizmie jest zwykle bardzo niski. Wynika to z niedostatecznej ekspozycji na światło słoneczne, szczególnie między październikiem a kwietniem.
Witamina D3 dla dzieci – dlaczego jest tak ważna?
Ogromne znaczenie, jakie ma witamina D dla dzieci i ich harmonijnego rozwoju, wynika z podstawowych funkcji tej substancji w ludzkim organizmie. Odpowiada ona bowiem przede wszystkim za:
- wspieranie funkcjonowania układu odpornościowego
- wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia
- utrzymanie zdrowych kości i zębów
Organizm dziecka, który ciągle rośnie i podlega nieustannym dynamicznym zmianom, potrzebuje więc witaminy D w jeszcze większym stopniu niż organizm osoby dorosłej.
Kiedy suplementować witaminę D?
Witamina D3, jak już wspomnieliśmy, powstaje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. W miesiącach jesiennych i zimowych słońca jest jednak zdecydowanie zbyt mało, by wytworzyć odpowiednie ilości witaminy D. Należy więc szukać innych sposobów, by dostarczyć dziecięcemu organizmowi tego ważnego składnika.
Pomocne mogą się tu okazać pewne zmiany w codziennym jadłospisie dziecka. Warto zadbać o to, by często pojawiały się w nim produkty bogate w witaminę D3 – przede wszystkim tłuste morskie ryby (np. śledź, łosoś czy makrela) oraz przetwory mleczne i nabiał.
Warto suplementować witaminę D jesienią i zimą. Witamina D dla dzieci jest dostępna w różnych formach (tabletki, krople, kapsułki). Zanim zdecydujesz się na ich stosowanie, skonsultuj się z lekarzem – dobierze on optymalną ilość i częstotliwość przyjmowania preparatów z witaminą D dla twojego malucha.
Artykuł sponsorowany.